Zahraničí

Španělsko se vzpamatovává z nevídané bouře. Vyžádala si čtyři mrtvé

Španělsko se vzpamatovává z nejhorší sněhové bouře za posledních 50 let, která si vyžádala čtyři lidské životy. Přívaly sněhu ochromily dopravu a v autech uvěznily stovky lidí. V pondělí mají na jihu Evropy udeřit další silné mrazy. Nejen v Madridu, kde je situace nejvážnější, se proto snaží zprůjezdnit silnice a do odříznutých míst dovézt zásoby potravin, a také vakcín proti nemoci covid-19.

Na mezinárodním letišti i v okolí nemocnic pomáhají s odklízením sněhových závějí vojáci. Přesto zůstává více než sto padesát silnic stále nesjízdných. Madrid bojuje s časem - už v pondělí mají Španělsko sevřít mrazy a úřady chtějí zprůjezdnit alespoň silnice, aby nevázlo zásobování. "Musíme sníh a led odklidit od všech vstupů do metra, přechodů pro chodce, vstupů do budov. Zkrátka všude, kde je hodně lidí," řekl pracovník úklidové firmy Eduardo Gómez.

Bouře Filomena zasypala Madrid třiceti centimetry sněhu. Ten ochromil dopravu nejen v hlavním městě, ale i v autech a na dalších místech uvěznil více než patnáct set lidí. Záchranné práce komplikovaly také popadané stromy. "Strávil jsem v autě osmnáct hodin. Od pátečních čtyř hodin odpoledne až do sobotního odpoledne jsem neměl nic k jídlu, žádné pití. Bylo to zoufalé," sdělil řidič Carlos Munoz.

V okolí Madridu zůstaly čtyři tisíce lidí odříznutých od elektřiny. Na mnoha místech také zamrzlo vodovodní potrubí. "Snažíme se vrátit k normálu, to je ale velmi náročné. Čekají nás velmi nízké teploty a už teď se na mnoha silnicích vytvořila silná vrstva ledu," řekl ředitel úřadu pro nouzové situace a bezpečnost Carlos Novillo. 

Související obsah

Obyvatelé Madridu si ale nečekanou sněhovou nadílku také užívají. Do ulic vyrazili na lyžích a v centru se desítky lidí koulovaly. Sněhovou bitvu ale ukončila policie - kvůli nedodržování protiepidemických opatření.

Sněžení překvapilo také jih Francie. Tam ale lidé sněhové vločky vítali jako příjemné zpestření. "Je to velmi neobvyklé. Nikdy jsem tuhle pláž neviděla zasněženou. Je to opravdu mimořádné," sršela nadšením obyvatelka Valrasu. Sníh si užívají i v Německu. I přes přísná opatření v boji proti koronaviru vyrazily o víkendu stovky lidí sáňkovat nebo bruslit.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Velká Británie zpřísňuje pravidla, pro vstup do země je nutné mít test na covid-19

Velká Británie od pondělí zpřísňuje pravidla pro vstup do země. Nově se cestující dostanou do země už jen s negativním výsledkem testu na covid-19. Nezáleží na tom, jestli jsou očkovaní, musí se prokázat testem. Země ke zpřísnění přistoupila, aby zabránila šíření varianty omikron. "Od pondělí mohou do země přicestovat z Nigérie jen občané a rezidenti Velké Británie a musí podstoupit samoizolaci," uvedl na twitteru britský ministr zdravotnictví Sajid Javid a dodal, že vakcíny stále zůstávají hlavním nástrojem, jak před covidem ochránit sebe a své blízké.

Krátká zpráva

Za sobotu přibylo 10 967 nakažených, je to méně než před týdnem

Česko za sobotu eviduje 10 967 potvrzených případů nákazy koronavirem. Před týdnem za sobotu přibylo o 1 500 případů více. Nejhorší situace je v okresech Kroměříž, Uherské Hradiště a v Olomouci. V nemocnicích je aktuálně 6 431 pacientů s covidem, z toho 1 018 v těžkém stavu. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Krátká zpráva

Prezidenti USA a Ruska projednají vojenskou situaci na Ukrajině

Americký prezident Joe Biden a ruský prezident Vladimir Putin chtějí v úterý prostřednictvím videohovoru prodiskutovat napjatou situaci na Ukrajině. "Biden podtrhne americké obavy z ruských vojenských aktivit na hranici s Ukrajinou a znovu potvrdí podporu Spojených států suverenitě a územní celistvosti Ukrajiny," uvedla mluvčí Bílého domu Jen Psaki v tiskovém prohlášení.

Píše se na Deník.cz