Počasí

Polární vír se rozpadl. Čekají nás nejchladnější dny za poslední roky

Polární vír se rozpadl. Čekají nás nejchladnější dny za poslední roky
Zdroj: Getty Images

Nad severním pólem se rozpadl tzv. polární vír a místo jednoho mrazivého jádra má nyní dvě. Jeden z nich se nachází nad severovýchodní Evropou a ovlivňuje počasí i v České republice, na konci týdne nás podle meteoroložky čekají nejchladnější dny za poslední dva roky.

Rozpad polárního víru s sebou přináší prudké ochlazení ve Spojených státech a Evropě, není to však podmínkou. Aktuálně se jedno jádro nachází nad Kanadou, druhé nad severovýchodní Evropou, říká meteoroložka Dagmar Honsová. Víry se ale podle ní opět spojí do jednoho.

Meteorologický web Severe Weather Europe v souvislosti s rozpadem víru varuje před velmi chladným počasím sahajícím od Sibiře až po západní Evropu. Ohniska studeného vzduchu z východu mohou být provázená i vydatným sněžením. Další sněhové srážky v Česku předpovídá i Honsová.

V úterý, kdy bude na naše území proudit teplejší vzduch, by měl padat déšť se sněhem. "Teploty se budou pohybovat kolem bodu mrazu, takže hrozí náledí," dodala. Hned za teplou frontou ale bude následovat studená, která s sebou přinese mrazy a sněžení.

"Na přelomu tohoto a příštího týdne budou nejchladnější dny za poslední dva roky. Minimální teploty klesnou na konci týdne až k -15, při nízké oblačnosti až -20 stupňům," prozradila Honsová.

Není možné přesně určit, kam bude chladný vzduch z polárního víru proudit a jak moc studený bude. Podle předpovědního modelu obklopuje především Skandinávii, severovýchodní Evropu a směřuje k Britským ostrovům. Střední a západní Evropa tolik zasažená není, to se ale může změnit.

Související obsah

Polární vír, nebo také polární vortex, je běžným jevem vyskytujícím se nad severním a jižním pólem. V zimě bývá nejsilnější, může se ale narušit a rozpadnout na více menších vírů. Poměrně běžnou situací je rozdělení na dvě jádra, z nichž jedno se obvykle nachází právě nad Kanadou a druhé nad Sibiří.

Jádro je přitom velmi chladné. Na konci prosince se střed polárního víru nacházel nad Grónskem, kde teploty klesaly až pod -80 stupňů Celsia.

Španělsko má za sebou nejhorší sněhovou bouři za posledních 50 let:

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz