Domácí

Po nehodě má poškozený mozek. Kvůli lékaři málem přišla o 500 tisíc

Po nehodě má poškozený mozek. Kvůli lékaři málem přišla o 500 tisíc
Zdroj: Getty Images

Statisíce korun doplatila Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) mladé ženě, které její lékař nesprávně určil datum vzniku postižení. Žena se dočkala zadostiučinění díky zásahu ombudsmana.

Mladá žena od dětství trpí postižením po nehodě, které jí velmi ztěžuje život. Ve 20 letech jí ČSSZ přiznala invalidní důchod ve třetím stupni. Jenže datum vzniku invalidity bylo určené podle data vydání zprávy z psychologického vyšetření, nikoliv od doby, kdy se postižení začalo projevovat.


Postiženou ženu jako dítě srazilo auto, skončila v kómatu s poškozeným mozkem. Projevilo se u ní lehká mentální retardace, největší překážkou v normálním životu jsou ale psychické problémy.


"Žena kvůli svému stavu musela opakovat šestou třídu základní školy, později na speciální škole pro žáky s mentálním postižením nebyla schopna dokončit žádný ze speciálních učebních oborů, nezvládá zátěž, nevydrží se soustředit, nedokáže plnit sled jednoduchých po sobě následujících úkolů, není schopna organizovat si čas a podobně," uvedla k případu kancelář ombudsmana.

Související obsah


Na ni se totiž obrátila dívčina maminka, která je i její opatrovnicí, s žádostí o pomoc. Namítala, že problémy jsou dlouhodobé a nechápala, proč jsou uznané až od vydání zprávy. Ombudsman Stanislav Křeček proto požádal ČSSZ, aby případ znovu prozkoumala. Ta začala okamžitě jednat.

"Posudkový lékař dospěl k závěru, že invalidita vznikla o čtyři roky dříve, byla prokazatelná od začátku studia na speciální škole pro žáky s mentálním postižením. Protože podle nového posouzení invalidita vznikla ještě před 18. rokem života, měla žena nárok na mimořádnou výši invalidního důchodu," objasnila kancelář. Díky posunutí data přiznání invalidity doplatila ČSSZ ženě půl milionu korun.

Epileptici dostali speciální náramky, které budou informovat příbuzné o záchvatech. Podívejte se na reportáž TV Nova:


 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz