Zajímavosti

Bruslit, nebo ne? Hydrolog radí, jak poznat bezpečnou tloušťku ledu

Pět, deset nebo rovnou dvacet? Nikdo vám přesně neřekne, kolik centimetrů má mít led, aby udržel člověka. Existuje ale několik signálů, které vám o jeho stavu na první pohled hodně napoví. Zaměřte se na jeho strukturu, barvu nebo použijte trik se sekerou.

Obecně platí, že méně riskantní je bruslení na rybníku než na řece, která kvůli průtoku vody zamrzá pomaleji. Na stojatých vodách pak věnujte pozornost sněhové pokrývce, která led zahřívá jako tepelná izolace. A také výběru konkrétního místa na ploše.

"Jižní strana je obvykle zastíněna stromy a tím pádem je tam led většinou tlustější než na té severní, kde svítí slunce. Led je zároveň bezpečnější tam, kde je to mělčí. V hloubce dochází ke konvekci a voda se tam ohřívá," popsal specifika rybníka hydrolog Günther Kletetschka.

Související obsah

Pokud chcete zjistit, jestli Vás led unese, můžete vyzkoušet trik se sekerou. Natáhnete ruku vodorovně před sebe, a pak ji pustíte k zemi. Pokud led neprorazí, tak má víc než pět centimetrů, a to už člověka udrží.


"Je potřeba si udělat takovou vlastní představu, jak jsme silní, a kolik těch seknutí potřebujeme, abychom se dostali skrze. Třeba když velkej mužskej sekne dvakrát, třikrát, než led prorazí, tak je to v pohodě," vysvětlil docent Přírodovědecké fakulty UK Kletetschka.

Místo sekery Vám stejně dobře poslouží i ostrý kámen nebo brusle. Pokud si ale chcete zahrát hokej s partou kamarádů, tak vám ani pět centimetrů stačit nebude. Vždycky je důležité dát na zdravý rozum a brát ohled na počet lidí, se kterými zimní radovánky sdílíte.

Související obsah

Studentka Přírodovědecké fakulty Radana pravidelně zkouší svoje limity na tenkém ledu. Když se pod ní naposledy probořil, z ledové vody se sama dostávala patnáct minut. Pokud byste se ocitli v podobné situaci, může Vás od nejhoršího zachránit pár maličkostí.

"Dětem bych doporučoval plovací vesty. Jinak aspoň deseti metrový provázek, protože ho můžu někomu hodit a vytáhnout ho. A dále mít u sebe malinkej šroubovák, který nám pomůže, když už se z díry drápeme," uzavírá odborník.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zajímavosti

Důležité Události

Krátká zpráva

Auto v Praze srazilo dva chodce. Jsou vážně zranění

Vážná nehoda se stala v sobotu v noci v pražských Holešovicích. Auto tam srazilo dva chodce. "40letý muž utrpěl velmi vážný úraz hlavy a mnohačetná poranění. Po resuscitaci jsme ho převezli do motolské nemocnice. 39letý muž utrpěl úraz nohou a hlavy. Při vědomí jsme ho transportovali do vinohradské nemocnice," informovali na twitteru záchranáři. Policisté nyní zjišťují, co se přesně stalo, a zda dvojice přecházela přes přechod. "Alkohol u řidiče osobního auta byl negativní," sdělila policie.

Píše se na Deník.cz