Naše Česko

Vzpruha pro zemědělství: Dotace na sady mohou čerpat všechny podniky!

Vzpruha pro zemědělství: Dotace na sady mohou čerpat všechny podniky!
Zdroj: Getty Images

V Česku budou moci žádat o dotace na restrukturalizaci ovocných sadů a budování závlah všechny podniky bez rozdílů. Rozšíření podpory v úterý schválila Evropská komise (EK). Ta chce však zároveň prověřit, zda některé firmy v předchozích letech nečerpaly příspěvky v rozporu s pravidly.

"Komise schválila rozšíření našich stávajících podpor pro závlahy a budování ovocných sadů na všechny podniky bez rozdílu velikosti, dokonce explicitně konstatovala, že taková veřejná podpora je v souladu s pravidly Evropské unie (EU),“ řekl ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD).


Česká republika je v současné době v produkci ovoce soběstačná pouze ze 39 %, zbytek ovoce se musí dovážet. Navíc se výměra ovocných sadů v Česku dlouhodobě snižuje. "Rozšíření podpory je nesmírně důležité pro celý sektor ovocnářství. Jestliže chceme mít více tuzemského ovoce, musíme podporu poskytovat všem, kteří mají zájem se o náročnou produkci ovoce starat,“ doplnil Toman.

Související obsah


Evropská komise v úterý navíc oznámila, že provede hloubkovou kontrolu, aby zjistila, zda jednotlivé podpory, které v předchozích letech Česká republika rozdělovala na restrukturalizaci ovocných sadů a budování závlah, nebyly v rozporu s pravidly.


"Ohlášené šetření Evropské komise ovšem souvisí s programy, které EK nyní schválila, a nemá žádnou souvislost s únorovou misí europoslanců, o které europoslanec Tomáš Zdechovský mluví, protože nejde o eurofondy,“ objasnil mluvčí resortu zemědělství Vojtěch Bílý.


Mluvčí zároveň doplnil, že oficiální informaci o spuštění kontroly úřad zatím nedostal. O potížích při čerpání těchto dotací velkými podniky ministerstvo zemědělství ví. Už před dvěma lety rozhodl resort v několika případech o odnětí podpory.

Související obsah


"Po odvolání některých firem toto rozhodnutí potvrdil ministr zemědělství v rámci rozkladové komise a dotace jsou vymáhány zpět. Celkem jde o sedm firem a dotace v celkové částce 24,5 milionů korun,“ uzavřel Bílý.

Podvodníci si měli vydělat stovky milionů korun na dotacích. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Naše Česko

Důležité Události

Krátká zpráva

Zeman zůstává v nemocnici, vyšetření nedopadlo, jak se očekávalo

Prezident Miloš Zeman i nadále zůstává v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. Mluvčí nemocnice Jitka Zinke uvedla, že by hlava státu měla zařízení opustit nejdříve ve středu. Podle dvou zdrojů z Hradu měl být Zeman původně propuštěn už v úterý, nicméně vyšetření nedopadla, jak se očekávalo, informuje Deník N.

Píše se na Deník.cz