Domácí

Lavina v Jeseníkách zasypala skialpinistu, už ho neoživili

Ohromná lavina se utrhla v Jeseníkách v lavinové lokalitě Velký Kotel nad obcí Karlov pod Pradědem na Bruntálsku a pohřbila jednoho skialpinistu. Záchranáři dotyčného našli v bezvědomí a snažili se ho oživit. Na místo byl povolán také vrtulník. I přes veškerou snahu zdravotníků dotyčný na místě zemřel.

Lavina se měla utrnout v pátek kolem 13:00  v lavinové lokalitě Velký Kotel. "Nejedná se o žádné cvičení. V místě byli tři skialpinisté a jednoho z nich sníh uvěznil,“ řekl pro TN.cz náčelník jesenické horské služby Vítězslav Kaller.

Záchranáři z horské služby se na místo dostali během 20 minut. "Zavalený se tam pohyboval s kamarády. Těm se ho podařilo ještě před naším příjezdem lokalizovat a vyhrabat. Mladík byl ale v bězvědomí a nedýchal, takže jsme okamžitě přikročili k pokusům obnovit životní funkce," popsal sitauci jeden ze zasahujících členů horské služby Ondřej Škovránek.


Povolán byl také vrtulník. I přes veškerou snahu záchranářů však dotyčný na místě zemřel. "Resuscitace byla neúspěšná a lékař konstatoval smrt“ doplnil mluvčí moravskoslezských záchranářů Lukáš Humpl.

Související obsah

V Jeseníkách byl navíc v pátek vyhlášený druhý stupeň lavinového nebezpečí. Během týdne tam napadlo více než 20 centimetrů sněhu. Horská služba na webu už v pátek po poledni upozornila, že sníh v lavinovém katastru ve Velkém Kotli je nestabilní.

Pohyb v lavinových katastrech, zejména na lyžích, je při druhém stupni zakázaný. "Všechna tato místa jsou mimo značené cesty a nikdo na nich nemá co dělat. Je to nesmírně riskantní," varoval Kaller.

Horská služba má v těchto dnech velmi napilno. Ve čtvrtek v podvečer vyrazili do terénu tři horští záchranáři. Ti pátrali po ženě a její patnáctileté dceři, které se ztratily během turistického výletu v oblasti mezi obcemi Adolfov a Habartice v Krušných horách.

Související obsah


Naštěstí měly nabitý telefon a dokázaly se spojit s dispečinkem horské služby. "Nefungoval však přenos dat, takže nebyly s to určit jejich přesnou polohu přes GPS v telefonu. Takže kromě informace, že jsou někde na pláních mezi zmíněnými obcemi, jsme neměli možnost je blíž lokalizovat,“ popsal zasahující člen Horské služby Krušné hory Martin Krejčí.


Záchranáři byli však s dotyčnými v kontaktu. Okolo půl osmé večer je našli v pořádku, byly jen mírně podchlazené. "V souvislosti s panujícím počasím je nutné mít odpovídající oblečení a další vybavení na túry,“ apeluje náčelník Horské služby Krušných hor Miroslav Račko.

Lavina zabila v Rakousku pět Čechů. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz