Domácí

Ministerstvo chce navýšit pracovní úvazek učitelů, ti jsou však proti

Ministerstvo chce navýšit pracovní úvazek učitelů, ti jsou však proti
Zdroj: Profimedia

Ministerstvo školství se od 1. února chystá učitelům navýšit pracovní úvazek o jednu hodinu týdně více, avšak bez nároku na vyšší plat. Proti změně se ohrazuje Pedagogická komora.

Ministerstvo školství rozeslalo ředitelům škol manuál ke změnám v pedagogické intervenci, které nastanou od 1. února. Pedagogická intervence je určena žákům se speciálními vzdělávacími potřebami, někdy bývá chybně označována za doučování. Započítává se do přímé pedagogické činnosti.

V praxi to znamená, že se především učitelům češtiny a matematiky zvýší pracovní úvazek o jednu hodinu týdně navíc, avšak bez nároku na vyšší plat. "Pedagogická komora nesouhlasí s navýšením přímé pedagogické činnosti učitelům o jednu hodinu bez nároku na vyšší plat. Učitelé matematiky a češtiny, kteří se pedagogické intervenci věnují především, budou mít od února v úvazku 23 hodin místo dosavadních 22 vyučovacích hodin týdně,“ informuje ředitel Pedagogické komory Radek Sarközi.

Související obsah

Ve výsledků se podle Pedagogické komory jedná o 4,5 procenta více práce, jejíž proplacení není nijak garantováno. Doposud byla výuka nad plný úvazek 22 hodin financována jako přespočetná hodina, za níž příslušel dvojnásobek hodinové sazby. Nyní však hrozí, že tato hodina navíc nebude státem proplacena.

"Domnívám se, že novela nařízení vlády, která tuto změnu od 1. února zavádí, je v rozporu se zákoníkem práce, proto Pedagogická komora v této věci podá podnět úřadu ombudsmana, aby inicioval její zrušení," dodal Sárközi.

Školy jsou stále zavřené. Doučování kvůli tomu stoupá v oblibě. Podívejte se na reportáž televize Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz