Domácí

Velký úspěch: Brněnští vědci vyrobili revoluční postřik pro zahrádkáře!

Velký úspěch: Brněnští vědci vyrobili revoluční postřik pro zahrádkáře!
Zdroj: Mendelova univerzita

Revoluční postřik, který dokáže ochránit rostliny před škodlivými bakteriemi, se podařilo vyvinout vědcům z brněnské Mendelovy univerzity. Podle šéfa Ústavu chemie a biochemie Agronomické fakulty Vojtěcha Adama bude přínos nového přípravku obrovský.

Podobné přípravky se téměř nedají koupit. A pokud už na něj v obchodě narazíte, bude mít mnohonásobně nižší účinnost se postřik, jenž vyvinuli na Mendelově univerzitě v Brně. Tvrdí to vědci, kteří se na jeho výrobě podíleli.

Vývoj jim zabral dlouhých deset let. Postřik se skládá z nanočástic stříbra, mědi a oxidu grafitu. Takové složení spolehlivě ochrání rostliny proti škodlivým bakteriím.

"Antibiotická rezistence nás všechny ohrožuje, proto hledáme úplně jiný nový způsob ochrany proti bakteriálním infekcím na všech úrovních, zemědělskou praxi nevyjímaje," řekl k úspěchu profesor Vojtěch Adam, který šéfuje Ústavu chemie a biochemie Agronomické fakulty.

Související obsah

Spotřeba bude nižší než u srovnatelných přípravků, protože je účinnější. "Přínos pro praxi je nejen ve snížení množství chemických látek aplikovaných na pěstební plochy, ale především v možnosti chránit rostliny proti chorobám, které se doposud obtížně potlačovaly," vysvětlil vedoucí Ústavu zelinářství a květinářství Zahradnické fakulty Robert Pokluda.

Postřik na Mendelově univerzitě testovali na rajčatech a paprikách. Část infikovali bakteriemi a ošetřili přípravkem. Za několik týdnů viděli rozdíl na první pohled. 

Instituce si hodlá přípravek patentovat a s komerčním partnerem ho začne i prodávat.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz