Zahraničí

Indie startuje gigantickou očkovací kampaň

Indie startuje gigantickou očkovací kampaň
Zdroj: TV Nova

Indický premiér Narendra Modi zahájí v sobotu „největší“ očkovací kampaň ze všech států na světě. K dispozici budou dva druhy vakcíny a podle plánu bude třeba během šesti až osmi měsíců naočkovat až 300 milionů lidí, informuje Reuters.

Modi hodlá oslovit zdravotnické pracovníky prostřednictvím videokonferencí, protože Indie má v plánu začít s očkováním nejdříve u zdravotních sester, lékařů a další osob v první linii.

Vláda tento týden uvedla, že první den bude v každém z 3 006 středisek v zemi dobrovolně očkováno přibližně 100 lidí, což označila za začátek největší takové kampaně na světě.

Související obsah

"Půjde o největší očkovací program na světě, který pokrývá celou délku a šíři země," uvedla Modiho kancelář ve svém prohlášení tento týden.

Indie, po Číně druhá nejlidnatější země světa, uvedla, že k vytvoření skupinové imunity nemusí být zapotřebí očkovat všech svých 1,35 miliardy lidí. Proočkování poloviny její populace z ní učiní jeden z největších imunizačních programů na světě, i když země jako USA by měly zaočkovat každého obyvatele.

Příjemci si však nebudou moci vybrat mezi vakcínami od AstraZeneca a vládou podporovanou domácí vakcínou od Bharat Biotech, jejíž účinnost zatím není známa.

Indie, která má druhý nejvyšší počet nakažených hned po USA, chce za prvních šest až osm měsíců roku očkovat dvěma dávkami přibližně 300 milionů lidí.

V Indii je asi 10,5 milionu nakažených koronavirem, z nichž více než 151 000 lidí zemřelo. Jako první vakcínu dostane, 30 milionů zdravotníků a dalších pracovníků v první linii, například v oblasti hygieny a bezpečnosti, následovaných přibližně 270 miliony lidí starších 50 let nebo považovaných za vysoce rizikové z důvodu již existujících zdravotních stavů.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz