Zahraničí

Miliardář Branson slaví! Do vesmíru vypustil raketu z křídla Boeingu 747

Miliardář Branson slaví! Do vesmíru vypustil raketu z křídla Boeingu 747
Zdroj: Profimedia.cz

Společnost Virgin Orbit, patřící miliardáři Richardu Bransonovi, pokořila další milník v dobývání vesmírů. Na křídlech speciálně upraveného Boeingu 747 totiž vynesla do vesmíru raketu nesoucí malé družice. Společnost tak otevřela prostor novému způsobu vynášení družic na oběžnou dráhu.

Více než 21 metrů dlouhá raketa LauncherOne byla vypuštěna zpod křídla nosného letadla Boeing 747 u pobřeží jižní Kalifornie, vzápětí se vznítila a vzlétla směrem k vesmíru, informuje agentura AP.

Dvoustupňová raketa následně vynesla do vesmíru velmi malé satelity, které jsou známé jako CubeSats. Ty vyvinula americká NASA a mají sloužit jako součást vzdělávacího programu amerických univerzit.

Související obsah

"LauncherOne dosáhl oběžné dráhy! Každý z týmu, který právě není v řídícím středisku, se zbláznil,“ uvedla později společnost na twitteru.

Podle firmy Virgin Orbit je vypuštění rakety z letadla mnohem jednoduší než klasický vertikální start. K tomu je totiž potřeba drahá odpalovací rampa. Společnost tak otevřela dveře novému způsobu vynášení družic na oběžnou dráhu Země.

Společnost Virgin Orbit založil britský magnát a miliardář Richard Branson. Ten mimo jiné stojí také za firmou Virgin Galactic, která se věnuje prodeji a realizaci krátkých suborbitálních letů v rámci vesmírné turistiky.

Společnost SpaceX zahájila svou první misi v roce 2021, vypustili novou družici. Podívejte se na reportáž televize Nova:


 

TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz