Domácí

Šumvaldsko spláchla velká voda. Pomoci mají peníze ze sbírky

Obce v okolí Šumvaldu na Olomoucku, které v létě postihla blesková povodeň, si rozdělí další peníze z veřejné sbírky. Velká voda tehdy způsobila škody za půl miliardy korun a dva lidé přišli o život.

Zničená stavení, silnice, vybavení domů, lidé bez pitné vody. Tak to vypadalo minulý rok v červnu v Šumvaldu jen pár hodin po opadnuté velké vody. Vesnice vyčíslily škody na 250 milionů korun na obecním majetku, další čtvrt miliardu způsobila povodeň na majetku tamních obyvatel.

"Celou noc jsme nespali, furt vyklízíme, už máme druhý kontejner odpadu,“ uvedla v červnu pro Televizi Nova tamní obyvatelka.

Související obsah


Olomoucký kraj vyhlásil sbírku. Část peněz do obcí poslal už v loňském roce, další peníze přijdou na jejich konta v těchto dnech. Nejvíc dostane Šumvald, a to 178 tisíc korun. Právě tam povodeň odnesli nejvíce. Další desítky tisíc korun mají pomoct Dlouhé Loučce nebo Oskavě.

Všude musejí peníze použít výhradně na odstranění povodňových škod. Obcím s napjatými rozpočty pomohl kraj třeba i tím, že zajistil cisterny s pitnou vodou i statiky, kteří museli posoudit stav mnoha poničených domů.

jh, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz