Zajímavosti

Svět v pohybu: Takto by měl podle vědců vypadat příští superkontinent

Svět v pohybu: Takto by měl podle vědců vypadat příští superkontinent
Zdroj: Profimedia

Planeta Země je stále v pohybu. Ve své minulosti byla svědkem několika superkontinentů a vědci nyní předpovídají, kdy se vytvoří další a jak bude vypadat. Pojmenovali ho Amasie a pokrývat bude zřejmě severní pól a jeho okolí.

Rodinie, Pannotie, Pangea jsou jen některé ze superkontinentů, které planeta Země od svého vzniku zažila. Podle vědců se tyto obrovské pevninské plochy formují v pravidelných cyklech, zhruba jednou za 600 milionů let, píše odborný web Sciencemag.org

"Můžeme vidět, že vývoj Země má určitý rytmus," tvrdí geolog Damian Nance, který je expertem na evoluci superkontinentů.

Při modelování se profesor a geolog Ross Mitchell se svými kolegy zaměřili na studium tzv. megakontinentů, které jsou menšími útvary než superkontinenty. Jedním z nich je například Gondwana, která vznikla zhruba před 520 miliony lety a později se stala součástí Pangey.

Zkoumali, jak se z Gondwany postupně stala Pangea a mapovali pohyb tektonických desek v průběhu času. Díky svému modelu se jim podařilo předpovědět, že co bude dál s naší planetou.

Související obsah

Když se rozpadla Pangea, vedlo to k vytvoření tzv. Ohnivého kruhu, který je pásmem okolo Tichého oceánu charakteristickým častým výskytem zemětřesení a vulkanických jevů. Několik kontinentů se od té doby již spojilo a vytvořilo dnešní megakontinent Eurasii.

Světadíly jsou ale nadále v pohybu, a nakonec se podle vědců Eurasie srazí s Amerikou a vytvoří v příštích 50 až 200 milionech letech nový superkontinent, kterému dali název Amasie.

Geologové vedou obsáhlé debaty o tom, kde bude Amasia ležet. Mitchellův model naznačuje, že se bude pravděpodobně jednat o polární superkontinent, jehož středem bude dnešní Severní ledový oceán.

V Keni se tvoří ohromná puklina, Afrika se láme na dvě části (2018):

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz