Domácí

Kvůli malé součástce je třeba velký a drahý servis. Nemá to smysl, zuří muž

Kvůli malé součástce je třeba velký a drahý servis. Nemá to smysl, zuří muž
Zdroj: Profimedia

Váš oblíbený spotřebič po letech služby dospěje do bodu, kdy již součástky nefungují, jak mají. Problémem, který ale řešil třeba i pan Pavel, je to, že i když se jedná o poměrně malou součástku, tak oprava vyjde na stejné peníze jako nový přístroj. Přitom společnosti dávají najevo, jak se snaží o ekologický přístup.

Pračce značky Bosch pana Pavla po osmi letech začalo chřestit ložisko. Ten se samozřejmě snažil poruchu vyřešit a obrátil se na oficiálního opraváře.


Ačkoliv se jednalo o poměrně malou součástku, oprava měla podle servisáka vyjít na 14 až 15 tisíc korun, což je bez slevy i cena stejného nového přístroje. Problémy byl v tom, že ložisko je integrované s bubnem pračky.


Pana Pavla ani tak nepohoršila samotná porucha, ale to, že buď se bude snažit udržovat starou pračku, nebo si bude muset pořídit novou, přičemž by ale stačilo jen vyměnit součástku.


Bosch se přitom ve svém vyjádření na internetu hlásí k ochraně životního prostředí. "Udržitelnost ve skupině Bosch znamená zajištění úspěšného fungování společnosti v delším časovém horizontu, zároveň ale i ochranu přírodního prostředí pro budoucí generace. Naším cílem je zvýšit dostupnost obnovitelné energie a zajistit, aby mobilita byla ještě bezpečnější, čistší a hospodárnější. Chceme také vyvíjet ekologicky nezávadné výrobky ve všech oblastech našich aktivit," uvádí oficiální stránky společnosti.

Související obsah

Podle společnosti BSH, pod kterou spadají značky Bosch i Siemens, vždy záleží na daném modelu. "Pokud jde konkrétně o ložisko, tak u některých modelů praček je vana dělitelná a buben i ložisko vyměnit lze. U uvedeného modelu je ale buben řešen technologicky jinak a nelze ho proto samostatně vyndat," uvedla mluvčí společnosti Barbora Bártíková.

Problémem nejsou jen pračky od společnosti Bosch. Pod příspěvkem pana Pavla se ozvali další lidé s podobnými zkušenostmi.


"U nás podobné, ale myslím že odečetli opravu od nové pračky," reagoval pan Radek, který měl spotřebič od společnosti Miele. Společnost se ovšem brání tím, že součástky bohužel drahé jsou. Konkrétně výměna ložiska vyjde u společnosti Miele na 11 tisíc korun.

"Haha, mně se v prosinci stalo úplně to stejné s pračkou asi po šesti letech. Jen to nebylo ložisko... vymáznul jsem 1500 za 'konzultaci' a koupil novou," popsal pan Michal svou zkušenost se značkou BEKO. Podle firmy se na ceně opravy podílí několik faktorů. "Cena výměny součástky se odvíjí z několika vstupů, zejména pak z výrobní ceny součástky, dopravy náhradního dílu, doprava technika na místo a cen práce technika závisející na náročnosti a délce výměny," uvedl manžer společnosti Roman Kantor.

Související obsah

Firma ale podle něj ekologii nepodceňuje. Kromě prvků, které již fungují, se společnost zajímá i o nové inovace. "Například využití materiálů z recyklovaných plastových PET obalů pro výrobu vnitřností praček nebo speciální filtry, které zachytávají plastové mikročástice z prádla a zabraňují jejich vypouštění do přírody," dodal Kantor.

 

Negativní zkušenost má i pan Petr. "U nás pračka Siemens K.O. po 12 letech provozu. Odhad opravy 7 000. Koupili jsme novou a abych tu ekologii trošku vylepšil, dal jsem ji za odvoz. Na druhý den si pro ni pán přijel. Že si koupí náhradní díl a opraví sám. Na těch 7000 opravě je polovina ceny práce a doprava," myslí si Petr. Podle mluvčí Bartíkové ale vždy záleží na konkrétním modelu.

Podle České obchodní inspekce (ČOI) na to mají prodejci právo. "Existuje volná tvorba cen a není žádná cenová regulace na tyto výrobky, prodejce si může stanovit cenu libovolnou. ČOI nepřísluší hodnotit výši ceny prodávaných výrobků či součástek, protože není na ně cenová regulace," uvedl mluvčí inspekce Jiří Fröhlich. 

Kvůli pračce museli zasahovat také hasiči. Žena v ní našla hada. Podívejte se na reportáž:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz