Domácí

Pilot chtěl vysypat popel družky nad vinicí! Řízení kluzáku nezvládl

Pilot, který zemřel po pádu motorového kluzáku v dubnu 2019 na Hodonínsku, zřejmě podcenil své zkušenosti. K tragédii navíc přispěly také nepříznivé povětrnostní podmínky. Vyplývá to ze závěrů specialistů na zjišťování příčin leteckých nehod.

Tragická událost se stala 21. dubna nedaleko rozhledny Na Podluží. Záchranáře o pádu motorového kluzáku informovali svědci, kteří nehodu viděli. Přestože se zaklíněného pilota podařilo vyprostit a při příjezdu jednotek byl dokonce při vědomí, jeho zranění byla natolik vážná, že zemřel.


Incidentu předcházel plán pilota, který chtěl nad vinicí u Nového Poddvorova rozptýlit popel své mrtvé družky. "Odstartoval k letu z nedaleké polní cesty spojující Nový Poddvorov a vinici s rozhlednou Na Podluží. Při manévru na malé výšce nad vinicí pilot ale ztratil kontrolu nad motorovým padákovým kluzákem a dopadl do vinice,“ uvádí závěrečná zpráva Ústavu pro vyšetřování příčin leteckých nehod (ÚZPLN).

Související obsah


Ze zprávy také vyplývá, že pilot, přestože měl s létáním bohaté zkušenosti, nebyl v dané době patřičně "rozlétaný.“ Mimo jiné neměl aktuálně platný ani pilotní průkaz. Situaci navíc komplikovaly také nepříznivé povětrnostní podmínky.


Dcera pilotovy družky vypověděla, že dotyčného od plánů neodrazovala. Přesto ho upozornila na řadu vážných rizik. "Plně chápal mé obavy, ale vše mi vysvětlil a postupně "dolaďoval“ detaily celé akce,“ zmínila žena.


Podle zjištění pilot před letem nepil, jeho kluzák byl náročnější na pilotování v nižších rychlostech. Muž navíc zařadil nízký výkon a následně se dostal do turbulence.


"Příčinou letecké nehody byla ztráta kontroly nad řízením kluzáku při provádění klesavé zatáčky do nízkého průletu nad vinohradem. Negativně přispěly k průběhu kritické fáze letu také ztráta pilotních návyků v důsledku dlouhé zimní přestávky v létání, emociální zátěž a mnoho dalšího,“ uzavřeli odborníci z ÚZPLN.

U Vyškova havaroval malý letoun. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Tramvaj se v pražských Dejvicích srazila s osobním autem

Pražské záchranné složky zasahovaly v sobotu u dopravní nehody tramvaje s osobním autem v ulici Jugoslávských partyzánů. Srazily se před 11. hodinou. "Jednalo se o tramvaj č. 8. Řidič auta byl lehce zraněný," řekla pro TN.cz mluvčí pražských policistů Eva Kropáčová. Je mu 41 let, doplnila mluvčí záchranářů Jana Poštová. Hasiči na twitteru uvedli, že muž byl zaklíněný a povedlo se jim ho vyprostit.

Píše se na Deník.cz