Domácí

Policejní ředitel Husák po párty končí, Hnilička složil mandát poslance

Ředitel liberecké krajské policie Vladislav Husák končí ve své funkci. Policejní prezident oznámil, že ho odvolá k 1. únoru. Husákovi zlomila vaz účast na nepovoleném večírku v hotelu v Teplicích. Odpoledne složil mandát poslance Milan Hnilička (za ANO), který se akce také účastnil. Krok avizoval už v pondělí.

Hnilička v rozhovoru s novináři v úterý odpoledne mimo jiné řekl, že ho vše velmi mrzí. "Byla to lidská chyba, určitě nebyla moje poslední a nebyla ani první. Nicméně vždycky je dobré se z chyb poučit a jít dopředu," řekl Hnilička. O setrvání v čele Národní sportovní agentury prý bude ještě jednat s premiérem Andrejem Babišem (ANO).

"Porušil jsem některá vládní opatření a za to musím nést zodpovědnost," nechal se slyšet Hnilička, který ovšem zároveň nechtěl podrobně rozebírat, co vlastně v hotelu na údajné pracovní schůzce řešil. Poslanecký mandát složil jen krátce poté, co policejní prezident kvůli účasti na stejném večírku odvolal z funkce zmiňovaného Husáka.

Na rozhovor s Milanem Hniličkou se podívejte ZDE:

"Po dnešním jednání s plk. Husákem jsem rozhodl, že ho k 1. 2. 2021 odvolám z pozice krajského policejního ředitele a do doby ukončení kázeňského řízení ustanovím na řadovou pozici bez příplatku za vedení," informoval policejní prezident Jan Švejdar v úterý krátce po poledni na twitteru.

Doplnil, že Husák ho také požádal o čerpání řádné dovolené, čemuž Švejdar podle svých vlastních slov vyhověl. Husák v úterý odpoledne v krátkém prohlášení uvedl, že rezignaci Švejdarovi sám nabídl. Shoda prý byla i na přeřazení na řadové místo.

"Tyto kroky jsem zvolil především proto, aby nebyla poškozena dobrá pověst policejního sboru a naše dlouhodobá a úspěšná práce v našem kraji. Věřím, že celá personální situace bude vyřešena co nejdříve," nechal se slyšet Husák.

Policejní prezident přitom Husáka k vyvození osobní odpovědnosti vyzval už v pondělí, jeho chování označil za nepřijatelné a neomluvitelné.

Související obsah

Zuřil i ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), pod jehož resort policie spadá.

Sám Husák nechtěl svoji účast na večírku příliš komentovat, pro PressPort Magazín uvedl, že v hotelu měl domluvenou pracovní schůzku. Že se tam koná oslava, prý zjistil až po příjezdu na místo.

Ke konci Husáka se vyjádřil i liberecký hejtman Martin Půta:

Večírek v hotelu v Teplicích o víkendu podle dostupných informací pořádal podnikatel a bývalý vlivný politik ČSSD Petr Benda. Kromě již zmiňovaného Paroubka a Husáka se akce zúčastnili také bývalí hokejisti Jiří Šlégr a Milan Hnilička.

Druhý jmenovaný po nesmlouvavé kritice od premiéra Babiše oznámil, že se vzdá svého poslaneckého mandátu. Nadále však zůstává v čele Národní sportovní agentury.

U Husáka samotného nejde o první kontroverzi. V roce 2006, kdy byl policejním prezidentem, ho například novináři nachytali, jak se autem řítí rychlostí skoro 200 kilometrů v hodině. O rok později čelil podezření, že je zapletený do korupční aféry spojené se zadáváním státních zakázek na výrobu biolihu.

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz