Domácí

Nejlepší běžkyně české historie slaví sedmdesátiny, stále aktivně sportuje

Jarmila Kratochvílová slaví sedmdesáté narozeniny. Její světový rekord v běhu na osm set metrů z Mnichova z roku 1983 zatím stále nikdo nepřekonal. Atletka, která vynikala extrémní fyzickou silou, dodnes aktivně sportuje a trénuje.

Na více než 20 zlatých medailí dávno sedl prach, ale oslavenkyně v okolí Golčova Jeníkova, kde žije, stále běhá. "Těch kilometrů už je málo, třeba pět, měla bych víc, já to vím," svěřila se světová rekordmanka Jarmila Kratochvílová.

Její 37 let starý rekord dodnes nikdo nepřekonal. Osm set metrů na oválu v Mnichově zvládla za minutu a padesát tři sekund.

Místní vzpomínají na její tvrdé tréninky. K sobě si přivázala pneumatiku a tu pak tahala do kopce k místnímu hřbitovu. "Na prvním místě je těžká práce, neskutečná práce, musí to mít člověk rád," popsala Kratochvílová.

Na její buldočí zápal vzpomínají i spolužáci ze základní školy. "Ona byla jediná ze třídy, která sportovala," vzpomíná spolužačka ze základní školy Jaroslava Míchalová.

Žádné doplňky stravy, jejím dopingem bylo maso - úplně nejraději měla řízky. "Kdybych si denně neuřízla salám, tak bych byla nejistá," doplnila Kratochvílová. Ačkoli dala tělu pořádně zabrat, dodnes nemá třeba problémy s klouby.

Související obsah

Rekordmanka má velký sen – aby ve městě vznikl atletický stadion. "Já nevím, jestli se toho dožiju, že to bude i v Jeníkově, byla bych ráda," řekla Kratochvílová.

Oslavenkyně nezahálí ani v důchodovém věku, když nesportuje, trénuje mládež v Čáslavi.

klma, tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz