Zahraničí

Smutné výročí: Před 35 lety viděli lidé zkázu Challengeru v přímém přenosu

Přesně před 35 lety zažil svět jednu z největších tragédií v historii letů do kosmu. Americký raketoplán Challenger startující z Floridy měl zahájit týden trvající vesmírnou misi. Stroj ale kvůli závadě vybuchl krátce po vzletu. Na jeho palubě zemřelo všech sedm astronautů.

28. ledna 1986 americký raketoplán Challenger vzlétl z floridského mysu Canaveral do kosmu. Nikdo ale netušil, že let bude trvat jen něco málo přes minutu. Přesně po 73 vteřinách stroj explodoval a rozpadl se nad Atlantikem.

Přihlížející diváci byli v šoku. V prvních chvílích netušili, co se přesně stalo. Pracovníci řídicího centra byli zdrcení. Těm totiž bylo hned jasné, že nikdo v raketoplánu nemohl přežít.

"Dnešek je den smutku, na který nikdy nesmíme zapomenout. Tragédie nás zasáhla až do morku kostí. Jde o obrovskou ztrátu pro celý náš národ," reagoval tehdejší prezident USA Ronald Reagan.

Na palubě Challengeru bylo sedm zkušených astronautů. Vzlet byl původně naplánovaný na 27. ledna. NASA ho ale o den odložila kvůli kuriózní poruše, kdy se na poklopu zasekla klika, takže ho nebylo možné dovřít.

Po letech vyšetřování vyšlo najevo, že příčinou neštěstí bylo poškození pryžového těsnění na pomocné startovací raketě v důsledku mrazu.

Související obsah

O tom, že těsnění nebylo při nízkých teplotách spolehlivé, se navíc vědělo. Zástupci firmy dodávající motory chtěli, aby společnost nedala doporučení ke startu. Byli ale přehlasováni.

Vesmírný program využívající raketoplány pokračoval dál. Definitivně ho zastavila až v roce 2003 tragická havárie raketoplánu Columbia.

klma, tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

Policie zatkla bývalého lídra katalánských separatistů Carlese Puigdemonta

Italská policie zatkla na Sardinii bývalého šéfa katalánské vlády Carlese Puigdemonta. Puidgemont ve čtvrtek cestoval z Bruselu do Alghera kvůli návštěvě kulturní události a na setkání s regionálním lídrem a ombudsmanem Sardinie. Když dorazil na letiště ve městě Alghero, zastavila ho pohraniční policie, píše agentura AP. Zítra soud rozhodne, jestli ho vydá Španělsku, nebo propustí. Ve Španělsku čelí obvinění za pobuřování a za zorganizování nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Krátká zpráva

Chlapec v Nizozemsku vyhrál soud, může se očkovat proti covidu

Dvanáctiletý chlapec se v Nizozemsku obrátil na soud, protože mu otec zakázal očkování proti covidu-19. Kluk o vakcínu moc stál, aby se mohl vídat s nemocnou babičkou a neohrozil ji. V zemi je možné očkování od 12 let se souhlasem obou rodičů. Soudce se přiklonil na stranu chlapce, jehož rodiče jsou rozvedení.

Píše se na Deník.cz