Zahraničí

Smutné výročí: Před 35 lety viděli lidé zkázu Challengeru v přímém přenosu

Přesně před 35 lety zažil svět jednu z největších tragédií v historii letů do kosmu. Americký raketoplán Challenger startující z Floridy měl zahájit týden trvající vesmírnou misi. Stroj ale kvůli závadě vybuchl krátce po vzletu. Na jeho palubě zemřelo všech sedm astronautů.

28. ledna 1986 americký raketoplán Challenger vzlétl z floridského mysu Canaveral do kosmu. Nikdo ale netušil, že let bude trvat jen něco málo přes minutu. Přesně po 73 vteřinách stroj explodoval a rozpadl se nad Atlantikem.

Přihlížející diváci byli v šoku. V prvních chvílích netušili, co se přesně stalo. Pracovníci řídicího centra byli zdrcení. Těm totiž bylo hned jasné, že nikdo v raketoplánu nemohl přežít.

"Dnešek je den smutku, na který nikdy nesmíme zapomenout. Tragédie nás zasáhla až do morku kostí. Jde o obrovskou ztrátu pro celý náš národ," reagoval tehdejší prezident USA Ronald Reagan.

Na palubě Challengeru bylo sedm zkušených astronautů. Vzlet byl původně naplánovaný na 27. ledna. NASA ho ale o den odložila kvůli kuriózní poruše, kdy se na poklopu zasekla klika, takže ho nebylo možné dovřít.

Po letech vyšetřování vyšlo najevo, že příčinou neštěstí bylo poškození pryžového těsnění na pomocné startovací raketě v důsledku mrazu.

Související obsah

O tom, že těsnění nebylo při nízkých teplotách spolehlivé, se navíc vědělo. Zástupci firmy dodávající motory chtěli, aby společnost nedala doporučení ke startu. Byli ale přehlasováni.

Vesmírný program využívající raketoplány pokračoval dál. Definitivně ho zastavila až v roce 2003 tragická havárie raketoplánu Columbia.

klma, tn.cz / TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz