Domácí

Matka pěti dětí válčí s úřady. Srazily jí i odměnu za pomoc v první linii

Matka pěti dětí válčí s úřady. Srazily jí i odměnu za pomoc v první linii
Zdroj: Profimedia

Krušné časy zažívá matka pět dětí ze Semil. Pečuje o těžce nemocného manžela a její dvě dcery jakožto studentky zdravotnické školy dobrovolně vypomáhaly v nemocnici. Z odměny, kterou dívky za pomoc dostaly, ale úřady strhly 70 %. Započítaly je totiž do příjmu matky. Dle mluvčí Úřadu práce je tu ale šance, že své peníze získají zase zpátky.

Žena ze Semil má kromě tří dětí ještě dvě dcery ve čtvrtém ročníku střední zdravotnické školy. Obě jako dobrovolnice nastoupily do nemocnic. Peníze, které jim stát vyplatil jako odměnu, měly jít na nové školní vybavení pro dívky a jejich sourozence.

"Přesto mi na sociálním úřadu odebrali peníze, které holky vydělaly. Jsem na dávkách kvůli manželovi, na kterého beru příspěvek na péči, protože je po čtyřech operacích páteře. Takže tento měsíc beru o 10 000 méně a nikoho to nezajímá," svěřila se žena redakci TN.cz.

Související obsah

Z peněz, které dívky dostaly za pomoc v první linii, Úřad práce strhl 70 %. Počítají se totiž do příjmu matky. "Úřad práce ČR je správní úřad a jako takový musí postupovat vždy v souladu s platnou legislativou. A činí tak i v rámci stanovení rozhodného příjmu pro účely nepojistných sociálních dávek," vyjádřila se pro TN.cz mluvčí Úřadu práce Kateřina Beránková.

Odměny zdravotníků jsou z pohledu úřadů vnímány jako příjem. "Pro dávky státní sociální podpory nebude uvedený příjem započítán do rozhodného příjmu, naopak pro dávky pomoci v hmotné nouzi ano, protože se jedná o příjem ze závislé činnosti a započítává se pro účely nároku a výše dávek pomoci v hmotné nouzi ze 70 %," upřesnila Beránková.

Související obsah

Situace se dle mluvčí ÚP ale brzy změní. Žena totiž své peníze může získat zpět díky změně zákona. Ten by měl začít platit už 1. února.

"Situace, kdy u studenta, jehož rodina pobírá sociální dávky, došlo v době nouzového stavu k vydání pracovního příkazu a student na základě tohoto příkazu vykonával činnosti pracovníka v daných zařízeních, a náleží mu za tuto činnost peněžní náhrada, byla aktuálně řešena novelou dotčených dávkových zákonů, s očekávanou účinností k 1. 2. 2021. Tato náhrada se nebude započítávat pro účely nároku a výše dávek, a to i zpětně od března 2020. Proto je nutné, aby se příjemci dávek, kterým byla tato náhrada v té době v souladu se zákony započtena, obrátili na Úřad práce ČR a budou jim tyto peněžní prostředky v rámci dávek doplaceny zpět," vysvětlila Beránková.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz