Domácí

Zvěřina jde na dračku, přesto je pořád levná! Kilo se dá sehnat pod stovku

Poptávka po zvěřině vysoce převyšuje nabídku. Potvrzují to i myslivecké spolky, které mají od května loňského roku možnost maso prodávat přímo a nemusejí ho dodávat výkupnám. Zájemců je tolik, že se na některé druhy zvěřiny čeká i týdny.

Zákazník si srnčí maso u Karlovarských lázeňských lesů objednal už v prosinci. A dočkal se až teď. "Určitě výhodná cena. Už jsem to dlouho nejedl. Těšíme se na to," prohlásil natěšený zákazník.


"Zájem o zvěřinu je enormně velký. Máme vytvořený určitý seznam, který se snažíme do týdne až 14 dnů splnit," popsal nadlesní Radek Lederer.


Od myslivce se dá mufloní maso koupit i za 25 korun za kilogram. V obchodě by to dělalo 250 až 300 korun za kilogram. Myslivci ale smějí prodávat jen celé kusy. "Musí si ho stáhnout a musí si ho rozporcovat. Pochopitelně přichází v úvahu menší kusy, který jsou pro ně přijatelnější," vysvětlil člen Mysliveckého spolku s honitbou v Děpoltovicích Ladislav Cinegr.

Související obsah


Největší zájem je podle myslivců o divočáky a srnčí zvěř. Cena takového masa šla v porovnání s předminulým rokem o 30 až 40 procent dolů. A to v souvislosti se zavřenými restauracemi. Například za kilogram masa z černé zvěře zaplatíte v průměru 35 korun, za srnčí, dančí a další vysokou asi 80 korun. V obchodě se cena za kilogram vyšplhá na desetinásobek. Počet ulovené zvěře ale podléhá omezením.


"Za malé množství zvěře určené k prodeji nebo dodání jedním uživatelem honitby se považuje 4 000 kusů velké volně žijící zvěře odlovených v jedné honitbě za rok," přiblížil mluvčí Státního veterinárního ústavu (SVS) Petr Vorlíček.


Myslivecká sdružení mají dokonce možnost čerpat státní příspěvek 40 tisíc korun na pořízení chladícího zařízení. "Už z toho množství dotazů je zřejmé, že mezi myslivci je o příspěvek velký zájem," prohlásil mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý. Odlov je v současné době podle myslivců ale obtížný. Lesy jsou plné lidí. Zvěř je stresovaná a vychází jenom v noci.
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz