Zahraničí

Šéf a zakladatel Amazonu Jeff Bezos už nebude generálním ředitelem

Zakladatel a největší akcionář internetového obchodního gigantu Amazon Jeff Bezos (57) odstoupí koncem roku z funkce generálního ředitele společnosti. Jeden z nejbohatších lidí planety se stane výkonným předsedou správní rady firmy a chce se více věnovat dalším zájmům.

Bezose nahradí jeho letitý souputník Andy Jassy, šéf cloudového podnikání Amazon Web Services, které je v současné chvíli hnacím motorem podniku, uvedl v úterý Amazon.

Jeff Bezos založil Amazon před více než čtvrt stoletím jako internetové knihkupectví. Začal podnikat ve své garáži a jméno zvolil podle nejdelší a nejvodnatější řeky světa Amazonky. Pod jeho vedením se z firmy stal obchodní a technologický gigant v hodnotě 1,7 biliónů dolarů (zhruba 36,6 biliónů korun).

Související obsah

Zaměstnává 1,3 miliónů lidí po celém světě včetně pobočky u středočeské obce Dobrovíz. A stal se jedním z nejbohatších lidí světa (v současné době je na žebříčku druhý za Elonem Muskem).

Spolu s informací o výměně na nejvyšším postu oznámil Amazon rekordní růst zisku za poslední čtvrtletí. Společnost utržila 125,6 miliardy dolarů, což je o 44 procent více než za stejné období loňského roku. Její čtvrtletní čistý zisk stoupl dokonce na více než dvojnásobek a činil 7,2 miliardy dolarů.

Související obsah

Přispěla k tomu koronavirová krize, kdy lidé po celém světě stále více nakupují po internetu. Vzrostla tak i hodnota Amazonu, cena jeho akcií stoupla za poslední rok o téměř 69 procent.

Připomeňte si, jak probíhal rozvod Jeffa Bezose v reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz