Zajímavosti

Brýle jako přežitek. Vědci vyvinuli implantáty na podporu zraku

Brýle jako přežitek. Vědci vyvinuli implantáty na podporu zraku
Zdroj: Getty Images

Vědci vyvinuli oční implantát, který zabraňuje zhoršení zraku, jehož příčinou je stárnutí. V budoucnu by mohl nahradit brýle. Úspěšné testy jsou hlášeny i z Česka.

Implantáty už vyzkoušeli například dobrovolníci na Univerzitě Linkoping ve Švédsku. Prvotní testy prokázaly výrazné zlepšení zraku pacientů. Zatím je však vyzkoušelo pouze šest dobrovolníků. Podobné úspěchy zaznamenali také na očních klinikách v Česku a Rakousku.


Implantát je vložen do středu rohovky, tak aby byl zlepšil zaostření pro vidění na blízko. Je vyrobený ze syntetického kolagenu, který připomíná rohovkovou tkáň, takže svou přítomností oko nijak nepoškozuje, informuje Daily Mail.

Související obsah


Do klinický studie se po světě zapojilo už více jak 100 pacientů, kteří trpí zhoršeným zrakem. Implantát je však na rozdíl od chirurgického zákroku méně invazivní a v porovnání s brýlemi také pohodlnější. Je možné ho do oka zavést během minuty a v případě zhoršení zraku se dá nahradit jiným.

Nějakou oční vadou trpí na světě značná část populace. V některých oblastech je to dokonce většina populace. Jako nejčastější vada se projevuje právě presbyopie, tedy špatné vidění na blízko. Tato vada však není v pravém slova smyslu nemocí, ale přirozeným důsledkem stárnutí organismu.

Nizozemští vědci představili chytrou roušku, sama upozorní na výměnu za novou. Podívejte se na reportáž televize Nova:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz