Počasí

Blíží se "bestie z východu". Evropu sevřou kruté mrazy a husté sněžení

Blíží se "bestie z východu". Evropu sevřou kruté mrazy a husté sněžení
Zdroj: TV Nova

Podle portálu Severe Weather se může Evropa v příštích dnech těšit na opravdu zimní počasí. Předpovědi totiž naznačují prudkou změnu teplot. Takzvaná "bestie z východu", jak bývá označováno ochlazení ovlivněné arktickým vzduchem, s sebou může přinést velmi nízké teploty a silné sněžení.

"Bestie z východu" je označení pro mrazivé počasí, které přináší arktický vzduch. Užíváno bývá především ve Velké Británii, ale tentokrát zasáhne větší část Evropy. Podle portálu Severe Weather aktuální modely naznačují, že evropský kontinent zasáhne poměrně výrazná studená fronta, která se tento týden rozšíří do Skandinávie a začátkem příštího týdne také do západní a střední Evropy.

Ta by mohla přinést arktický vzduch, přičemž ranní teploty by mohly v mnoha oblastech západní a střední Evropy klesnou na -15 až -20 ° C. Sněhová bouře přinese ve středu večer velmi silné sněžení na severovýchodě Německa, poté by měla pokračovat poměrně rychle na východ přes severní Polsko a Bělorusko. Silné sněžení, které přinese až metr nového sněhu, by mělo zasáhnout také Skotsko. 

Související obsah

V Česku můžeme o víkendu čekat velké teplotní rozdíly. Zatímco na severu území bude sněžit a teploty se pohybovat kolem nuly, tak na jihu území bude až 7 °C. "Během příštího týdne se bude zřejmě toto frontální rozhraní posouvat k jihu a tím pádem studený vzduch pronikne i na zbytek území a v ranních minimech budou teploty klesat až k -10 °C. V odpoledních maximech se budou pohybovat mezi -4 až 1 °C," uvedla pro TN.cz meteoroložka Dagmar Honsová.

Může se ale stát, že arktický vzduch zůstane více na severu a do střední Evropy se bude dostávat vlhký vzduch od západu, který přinese v odpoledních maximech i v příštím týdnu teploty až 7 °C. Zatím tedy podle meteorologů není stoprocentně jasné, zda nás čeká zimní týden se vším všudy, nebo bude pokračovat obleva.

Jaké bude ve středu počasí? Podívejte se na předpověď počasí na středu 3. února:

TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz