Zahraničí

Kontroverzní aplikace: Před intimním sblížením zajistí "smlouvu o sexu"

Kontroverzní aplikace: Před intimním sblížením zajistí "smlouvu o sexu"
Zdroj: Getty Images

Vzájemný souhlas s intimním sblížením má umožňovat nová aplikace, která vznikla v Dánsku. Podle tamních zákonů byl totiž styk kvalifikován jako znásilnění, pokud s ním jeden ze zúčastněných výslovně nesouhlasil či se mu bránil. Od 1. ledna musí vyjádřit oba partneři jasný souhlas se sexem.

Vývojáři aplikace s názvem iConsent ji popisují jako praktickou reakci na nový dánský zákon vyžadující prokazatelný a výslovný souhlas před milostným aktem. Jedním kliknutím na svůj mobil uživatelé vyjádří "digitální souhlas" a zabrání se tak případnému pozdějšímu nedorozumění, píše The Sun.


Aplikace spojuje uživatele prostřednictvím jejich telefonních čísel a umožňuje oběma stranám, aby si vzájemně "povolily sex". Uživatelé zadají číslo člověka, se kterým se chtějí intimně sblížit, a pošlou žádost – protějšek dostane možnost ji buď přijmout, nebo odmítnout. Vzájemný souhlas je platný pouze pro jeden styk a vyprší po uplynutí 24 hodin. Aplikace po odsouhlasení vytvoří a uloží digitální smlouvu.

Někteří Dánové aplikaci označili za nesmyslnou. Vadí jim, že z dvojice dělá "obchodní partnery". "Aplikaci vyvinul někdo, kdo nemá profesionální přístup k pohlaví, tělu ani sexualitě. Sexuální vztah nemá být o smlouvě," řekla Lene Stavngaardová z asociace pro plánování rodiny.

Související obsah

"Je to kontroverzní aplikace a možná i trochu divná, ale za rok už nám bude připadat normální. Je to dobrý nápad," brání aplikaci její vývojář Carsten Nielsen. Aplikace reaguje na nový zákon, který parlament přijal na konci prosince a platí od ledna letošního roku. Zákon stanovuje sex s osobou, která s ním vysloveně nesouhlasila jako trestný čin.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz