Domácí

Světový den boje proti rakovině. 12 zásad, jak nemoci předcházet

Světový den boje proti rakovině připadá každoročně na 4. února. V Česku je ročně průměrně diagnostikováno více než 87 000 pacientů se zhoubným nádorem, přičemž asi 27 tisíc pacientů ročně na zákeřnou nemoci umírá. Zjistěte, jaké zásady je třeba dodržovat, abyste nemoci předešli.

Rakovina je zákeřné onemocnění, se kterým se ročně potýká několik desítek tisíc Čechů. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) se lze každému třetímu onemocnění rakovinou vyhnout. Nejdůležitější je především prevence ve formě pravidelného vyšetření.


Podle České onkologické společnosti je u nás ročně průměrně diagnostikováno více než 87 tisíc pacientů se zhoubným novotvarem. Ročně v souvislosti se zhoubným nádorem umírá zhruba 27 tisíc pacientů Celkem v Česku žije zhruba 600 tisíc lidí se zhoubným novotvarem nebo s minulostí tohoto onemocnění.

Související obsah

"Ukazuje se, že na stavu zdraví populace se podílí 50 % způsob života, životní styl, 20 % životní prostředí, 20% vrozené dispozice a jen 10 % zdravotní péče. A protože mnoho rizikových faktorů vychází ze způsobu života, je možno jejich vliv na vznik nemocí způsobem života omezit,“ informuje Masarykův onkologický ústav.


Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny (IARC) vydala v roce 2014 Evropský kodex proti rakovině. Ten obsahuje 12 doporučení pro zdravější životní styl, který by měl sloužit jako správná prevence před rakovinou.

Evropský kodex proti rakovině:

- Nekuřte. Vyhněte se jakékoliv formě tabáku.

- Mějte svůj domov nekuřácký. Podpořte tento přístup i ve svém pracovním prostředí.

- Snažte si udržet zdravou tělesnou hmotnost.

- Denně vykonávejte nějakou tělesnou činnost. Omezte čas strávený sezením.

- Jezte zdravě: Jezte hodně celozrnných výrobků, luštěniny, zeleniny a ovoce. Omezte vysoce kalorické potraviny (potraviny s vysokým obsahem cukru nebo tuku) a vyhněte se sladkým nápojům. Vyhněte se průmyslově upravenému masu, omezte červené maso a potraviny s vysokým obsahem soli.

- Pokud pijete alkohol jakéhokoliv typu, omezte jeho příjem. Nejlepší je alkoholu se vyhnout úplně.

- Předcházejte přílišnému vystavování se slunečnímu záření, zvláště u dětí. Při pobytu na slunci používejte ochranné prostředky. Vyhněte se soláriím.

- Při svém povolání se chraňte před rakovinotvornými látkami a postupujte dle zdravotních a bezpečnostních pokynů.

- Zjistěte si, zda nejste doma vystaveni záření radonu. Přijměte opatření ke snížení jeho vysoké koncentrace.

- Pro ženy: Kojení snižuje u matek riziko vzniku rakoviny. Pokud můžete, své dítě kojte. Hormonální substituční léčba zvyšuje riziko vzniku mnoha typů rakoviny. Omezte ji.

- Zajistěte svým dětem očkování: Proti hepatitidě B (u novorozenců). Proti lidským papilomavirům (HPV) (u dívek).

- Účastněte se organizovaných screeningových programů


Ročně na rakovinu tlustého střeva zemře v ČR přes 3 tisíce lidí. Podívejte se na reportáž televize Nova:

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz