Domácí

Onkologicky nemocných pacientů přibývá. Nejčastější je rakovina prsu

Onkologicky nemocných pacientů přibývá. Nejčastější je rakovina prsu
Zdroj: Thinkstockphotos

Každému pátému člověku na světě lékaři diagnostikují rakovinu. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) se za posledních 20 let počet nemocných zdvojnásobil. Negativní dopad má navíc pandemie koronaviru, kvůli které se nyní nemoc mnohdy odhalí velmi pozdě.

Rakovina je velmi zákeřné onemocnění, které lékaři v Česku každý rok odhalí u více než 87 tisíc pacientů, kterým je diagnostikován zhoubný nádor. Přibližně 27 tisíc nemocných poté na rakovinu také umírá.


Podle odborníků ze Světové zdravotnické organizace (WHO) je v současné době nejčastější karcinom prsu. Situace však začíná být kritická. Za poslední dvě desetiletí se počet lidí s diagnostikovanou rakovinou prakticky zdvojnásobil.

 
"Z odhadovaných 10 milionů v roce 2000 se počet zvýšil na 19,3 milionu v loňském roce. V současnosti je u každého pátého člověka diagnostikována během jeho života rakovina,“ tvrdí experti z WHO.

Související obsah


Zvýšil se rovněž také počet úmrtí s tímto onemocněním. Více než jedno úmrtí ze šesti je způsobeno právě rakovinou. "Počet úmrtí v roce 2000 činil 6,2 milionu, v roce 2020 se poté zvýšil až na 10 milionů,“ doplnila Světová zdravotnická organizace.


Situaci zhoršuje pandemie konaviru. Právě kvůli jejímu šíření lékaři často velmi pozdě diagnostikují onemocnění, navíc se odkládají mnohé léčebné zákroky. "Léčba rakoviny byla přerušena ve více než 40 % zemí. I když není pozdní odhalení nemoci ničím neobvyklým, častěji se léčba přerušuje nebo je dokonce ukončena,“ uzavírají odborníci.


Lidé navíc ze strachu před nákazou stále méně navštěvují své lékaře. "Skutečně byla loni na nějakou dobu omezená prevence, ale vše jsme dohnali. Snažíme se o to, aby léčba žádným způsobem omezená nebyla,“ tvrdí onkolog Jan Žaloudík.

Zákeřnou nemocí ročně onemocní zhruba 90 tisíc Čechů. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz