Videoreportáž

Jako na Marsu! Vědci na Zemi testují na místech podobné rudé planetě

Cesta na Mars nebude snadná a než se uskuteční, je třeba vyřešit řadu problémů. Proto už po celá desetiletí vědci využívají prostředí podobná Marsu zde na Zemi, aby testovali novou technologii a teorie před misemi na Mars i s posádkou. V roce 2018 vědci testovali hluboko v poušti Ománu, kde vyprahlá krajina velmi věrohodně připomíná povrch rudé planety. Pouště Ománu však nejsou jediné lokality podobné planetě. Mezi další podobná místa patří třeba poušť Tabernas ve Španělsku, Negevská poušť v Izraeli nebo pouště v Utahu. Jak takové testování vypadá, se podívejte ve videu.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Videoreportáž

Důležité Události

Krátká zpráva

Policie zatkla bývalého lídra katalánských separatistů Carlese Puigdemonta

Italská policie zatkla na Sardinii bývalého šéfa katalánské vlády Carlese Puigdemonta. Puidgemont ve čtvrtek cestoval z Bruselu do Alghera kvůli návštěvě kulturní události a na setkání s regionálním lídrem a ombudsmanem Sardinie. Když dorazil na letiště ve městě Alghero, zastavila ho pohraniční policie, píše agentura AP. Zítra soud rozhodne, jestli ho vydá Španělsku, nebo propustí. Ve Španělsku čelí obvinění za pobuřování a za zorganizování nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Krátká zpráva

Chlapec v Nizozemsku vyhrál soud, může se očkovat proti covidu

Dvanáctiletý chlapec se v Nizozemsku obrátil na soud, protože mu otec zakázal očkování proti covidu-19. Kluk o vakcínu moc stál, aby se mohl vídat s nemocnou babičkou a neohrozil ji. V zemi je možné očkování od 12 let se souhlasem obou rodičů. Soudce se přiklonil na stranu chlapce, jehož rodiče jsou rozvedení.

Píše se na Deník.cz