Domácí

Teploty v noci klesnou až k -12 °C. Sníh potrápí Česko i ve středu

Sněhová kalamita v pondělí zasáhla Česko. Komunikace blokovaly spadané stromy i zapadlé kamiony a osobní auta, záchranné složky řešily desítky nehod. Kvůli velkému množství sněhu musely být odřeknuty některé vlaky. Policie kvůli vyprošťování nárazově uzavírala dálnici D1 i hraniční přechod na dálnici D8 směrem na Německo. Přes 14 tisíc domácností skončilo kvůli počasí bez proudu. Silné mrazy sevřou Česko i v pondělí v noci.

Varování meteorologů se naplnilo a Česko zasypal čerstvý sníh. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vyhlásil výstrahu před novou sněhovou pokrývkou pro Prahu, Středočeský kraj, Jihočeský kraj, Plzeňský kraj, Karlovarský kraj, Ústecký kraj, Liberecký kraj, Královéhradecký kraj, Pardubický kraj, Kraj Vysočinu, Olomoucký kraj a Moravskoslezský kraj. Ta byla platná až do 9:00.

Teploty mají v pondělí v noci klesnout na -5 až -12 °C,. Ve středu by pak Česko měly zasáhnout další přívaly sněhu. 

Sníh ochromil dopravu i na východě Čech:

Sníh působil v pondělí problémy zejména v dopravě. I na dálnicích museli řidiči kamionů kvůli nepříznivým podmínkám odstavovat své kamiony. Problémy byly například na D1 na Vysočině, dálnice byla mezi 76. kilometrem a 100. kilometrem ve směru na Prahu až do rána zcela uzavřena.

Policie kvůli sněhu uzavřela dálnici D1:

Problémy vznikaly i na hranicích. "Hraniční přechod na D8 ve směru na Německo je uzavřen. Tunel je uzavřen ve směru na Drážďany z důvodu kalamitního stavu na německé straně. Kolona se tvoří již na území ČR," uvedl v pondělí odpoledne mluvčí Ředitelství silnici a dálnic Jan Rýdl.

Kvůli vyprošťování policie informovala o tom, že bude dálnici D1 od 32. kilometru ve směru na Prahu nárazově uzavírat. Kolem deváté hodiny měla kolona stojících kamionů kolem 11 kilometrů.

"I když je D1 již průjezdná, kolona na Prahu sahá až na 118. kilometr. Policejní hlídky jdou od 104. kilometru po D1 pěšky a budí řidiče kamionů, kteří ve vozidlech spí, aby se rozjeli. V současné době jsou čtyři policisté na 106. kilometru," informovali policisté před šestou hodinou na sociálních sítích. Problémy se podařilo vyřešit až před polednem.

Na mnoha místech bojovaly se sněhem v kopcích zejména kamiony. "Upozorňujeme řidiče nákladních automobilů na potíže se sjízdností některých silnic, největší problémy jsou na silnici I/33 před Náchodem, kde stojí v kopci asi 30 kamionů. Nesjízdná je aktuálně také silnice v Polsku směr Klodzko," informovali policisté. Komplikace byly na mnoha dalších místech po celé republice.

Kamion se chtěl na silnici v Brandýse nad Labem otočit, ale uvízl:

Čeká nás mrazivý týden, v noci může být i -17 °C. Více se dočtete ZDE.

Jednotky Integrovaného záchranného systému vyjížděly v noci a v pondělí ráno k celé řadě nehod. Některé se bohužel neobešly bez zranění. Například u Moravských Budějovic brzy ráno havarovalo nákladní auto, dva lidé skončili v nemocnici.

Problémy byly také na železnici. Řada spojů kvůli sněhové kalamitě vůbec nevyjela. Stály například vlaky z Prahy na Beroun, zastavily se některé spoje na Kolínsku a mnoha dalších místech republiky.

Související obsah

Sníh komplikoval v pondělí ráno také cesty městskou hromadnou dopravou. Například v Praze měly problémy autobusy i tramvaje. Pražská integrovaná doprava vyzvala lidi k tomu, aby využívali především metro.

Nechranická přehrada musí kvůli sněžení odpouštět vodu:

Kvůli extrémnímu počasí skončilo bez proudu přes 14 tisíc domácností v Jihomoravském kraji. Vedení poškodila zejména silná námraza v kombinaci s těžkým a mokrým sněhem.

Na východě Moravy komplikovala dopravu ledovka:

"Poruchy se našim pracovníků daří opravovat a aktuálně evidujeme na celém distribučním území 10 poruch na vedení vysokého napětí a omezeno je 6300 odběratelů (oproti ranním 14 000). Příčinou poruch byla v drtivé většině námraza na vodičích, která je zatížila a strhla dolů. Evidovali jsme ale i spadlé stromy do vedení, které nevydržely nápor sněhu," uvedl po jedenácté dopoledne mluvčí společnosti E.ON Roman Šperňák. Kolem třetí odpoledne se podařilo většinu problémů vyřešit.

Je u vás bohatá sněhová nadílka? Záběry a fotografie můžete posílat na e-mail zpravy@nova.cz. Děkujeme.

Meteorologové kromě sněhu varovali také před velmi silnou ledovkou, vydali dokonce výstrahu s extrémním stupněm nebezpečí. Ta byla platná pro Veselí nad Moravou v Jihomoravském kraji a části Zlínského kraje. V dalších krajích pak platilo varování s nižším stupněm nebezpečí.

Podívejte se na předpověď počasí:

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz