Zahraničí

Černý pasažér přežil v podvozku letadla cestu z Londýna do Holandska

Černý pasažér přežil v podvozku letadla cestu z Londýna do Holandska
Zdroj: Profimedia

Jako zázrak označují nizozemští policisté událost, která se stala minulý čtvrtek na letišti Maastricht Aachen v provincii Limburg. Z podvozku letadla tam po jeho přistání vypadl mladý muž, který takto přežil v extrémně mrazivých podmínkách hodinový let z Londýna, informuje CNN.

Nizozemská policie případ vyšetřuje jako podezření z převaděčství. Šestnáctiletý keňský chlapec tak dokázal během hodinového letu z Londýna do Nizozemska přežít teploty hluboko pod bodem mrazu.


"Pro nás je to zázrak,“ řekl mluvčí nizozemské policie. "Obvykle, když se někdo takto schová, zemře kvůli podchlazení nebo nedostatku kyslíku,“ řekl Marvin Engh, mluvčí jedné z vnitrostátních policejních složek v zemi. Černý pasažér byl ihned převezen do nemocnice v silně podchlazeném stavu, ale od té doby se zcela zotavil, uvedla policie.

Související obsah

Podle FlightAware, největší platformy pro sledování letů na světě, byl jediným letadlem, které ve čtvrtek přiletělo ze Stansteadu do Maastrichtu nákladní let THY6305 provozovaný společností Turkish Airlines. Podle dostupných údajů letadlo Airbus A330 během letu z Londýna dosáhlo maximální výšky 5 791 metrů (19 000 stop) a rychlosti 460 mil za hodinu.

Let THY6305 zahájil svou cestu o den dříve v Nairobi, hlavním městě Keni, odkud podle Engha pokračoval do tureckého Istanbulu a poté do Londýna. Před odletem do Nizozemska zůstal na letišti ve Stanstedu tři hodiny.

Způsob, jakým se mladíkovi podařilo přicestovat do Evropy je však stále záhadou. Mluvčí londýnského letiště Stansted potvrdil CNN, že na jejich letišti nenastoupil, což znamená, že na let THY6305 pravděpodobně nastoupil v Istanbulu, ne-li dříve. CNN požádala přepravní společnost Turkish Airlines o stanovisko, avšak ta doposud neodpověděla.

Podle vyjádření Engha, požádal mladý Keňan v Nizozemsku o azyl a jeho žádost teď vyřizuje nizozemský imigrační úřad (INS). Mluvčí ministerstva spravedlnosti Bart Vis uvedl, že INS kvůli zákonům o ochraně soukromí nemůže jednotlivé případy komentovat. Podle své azylové politiky může nizozemská vláda poskytnout azyl, pokud jsou žadateli uprchlíci. Uprchlíka přitom definuje jako “někoho, kdo má důvod se ve své zemi obávat pronásledování“.

Vyšetřování pro podezření z převaděčství je standardním postupem a zdraví a pohoda dítěte je pro úřady prioritou, uvedla nizozemská policie.

Zprávy o cestování na černo v podvozcích letadel nejsou ojedinělé. Ovšem ne vždy mají tyto příběhy dobrý konec tak, jako tomu bylo v tomto případě. V lednu loňského roku bylo v podvozku letu do Paříže z Pobřeží slonoviny nalezeno bezvládné tělo a v červenci 2019 dokonce spadlo z letadla letícího nad Londýnem tělo černého pasažéra přímo do jedné zahrady, kde se zrovna opaloval její majitel.


 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz