Zahraničí

V Pacifiku udeřilo silné zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

V Pacifiku udeřilo silné zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami
Zdroj: Getty Images

Silné zemětřesení o síle 7,7 stupně udeřilo ve středu odpoledne v Tichém oceánu mezi ostrovy Nová Kaledonie a Vanuatu ležících poblíž Austrálie. Úřady okamžitě vyhlásily varování před možnou vlnou tsunami. Varování platí do šesté hodiny večerní našeho času.

Zemětřesení o síle 7,7 stupně ve středu zasáhlo oblast poblíž pobřeží Vanuatu a Nové Kaledonie. Epicentrum zemětřesení se nachází zhruba 400 kilometrů od ostrova Nová Kaledonie. Úřady ve 14:20 středoevropského času vydaly pro okolní státy varování před možnou vlnou tsunami, píše DailyMail.

Varování platí pro Nový Zéland, Fidži, Vanuatu a další tichomořské ostrovy v okolí. Podle dosavadních informací zemětřesení nezpůsobilo na souši žádné materiální škody nebo oběti na životech.

Podívejte se na mapě, kde se nachází epicentrum zemětřesení: 

Související obsah

"Nebezpečné vlny tsunami se mohou objevit během příštích tří hodin,“ uvedla ve středu ve tři hodiny odpoledne našeho času Národní meteorologická služba v Tichomoří.

Oblast zemětřesení poblíž Nové Kaledonie a Vanuatu:

Zdroj: Google Maps

Oblast je vysoce náchylná k zemětřesení, protože se nachází podél tichomořského "ohnivého kruhu“, což je pásmo okolo Tichého oceánu charakteristické častým výskytem projevů vulkanické činnosti a zemětřesení.

Ničivé tsunami si před 15 lety vyžádalo 230 tisíc lidí. Podívejte se na reportáž televize Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

Ministerstvo vnitra dostalo pokutu 800 tisíc, nakoupilo samopaly bez tendru

Ministerstvo vnitra dostalo pokutu 800 tisíc od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) za nákup bez tendru. Zakázka se týkala nákupu pušek a samopalů pro Policii České republiky. "Ve všech třech případech zadavatel postupoval v jednacím řízení bez uveřejnění, tedy bez jakékoliv soutěže, aniž by byly splněny podmínky pro použití tohoto druhu zadávacího řízení. Celkem takto nakoupil 1 873 souprav zbraní," uvedl předseda ÚOHS Petr Mlsna.

Krátká zpráva

Policie zatkla bývalého lídra katalánských separatistů Carlese Puigdemonta

Italská policie zatkla na Sardinii bývalého šéfa katalánské vlády Carlese Puigdemonta. Puidgemont ve čtvrtek cestoval z Bruselu do Alghera kvůli návštěvě kulturní události a na setkání s regionálním lídrem a ombudsmanem Sardinie. Když dorazil na letiště ve městě Alghero, zastavila ho pohraniční policie, píše agentura AP. Zítra soud rozhodne, jestli ho vydá Španělsku, nebo propustí. Ve Španělsku čelí obvinění za pobuřování a za zorganizování nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Krátká zpráva

Chlapec v Nizozemsku vyhrál soud, může se očkovat proti covidu

Dvanáctiletý chlapec se v Nizozemsku obrátil na soud, protože mu otec zakázal očkování proti covidu-19. Kluk o vakcínu moc stál, aby se mohl vídat s nemocnou babičkou a neohrozil ji. V zemi je možné očkování od 12 let se souhlasem obou rodičů. Soudce se přiklonil na stranu chlapce, jehož rodiče jsou rozvedení.

Píše se na Deník.cz