Zajímavosti

Vědci odhalili tajemství Stonehenge. Klíč k rozluštění málem přehlédli

Vědci odhalili tajemství Stonehenge. Klíč k rozluštění málem přehlédli
Zdroj: Getty Images

Stonehenge, soustava kamenných kruhů a menhirů (stojících kamenů) je jednou z nejznámějších turistických atrakcí na světě. Rukou člověka vytvořená kamenná památka stojící v jižní Anglii nyní vydala tajemství - archeologové totiž zjistili, že původně obří kameny stály úplně jinde!

Stonehenge je už stovky let nepřehlédnutelnou dominantou pláně u města Salisbury. Archeologický tým profesora Mikea Parkera Pearsona ovšem po letech výzkumu shromáždil důkazy o tom, že kameny, které obří kruh tvoří, stály celých 400 let úplně jinde, než se naši předci rozhodli přestěhovat je na místo, kde jsou nyní.

Výzkum, který zabral podle britského Mirroru celých deset let, byl až doteď přísně tajný. Podle Pearsona pilíře Stonehenge dlouhá čtyři století stály jako kamenný kruh v Waun Mawn v Preseliských kopcích (Preseli Hills) v západním Walesu.

To je zajímavé samo o sobě - obě místa od sebe totiž dělí 140 mil (225 kilometrů), což znamená, že masivní kameny přetahovali naši předci v mladší době kamenné několik tisíc let před naším letopočtem ručně.

Související obsah

Výzkum odstartoval už v roce 2010, první vykopávky o dva roky později. Archeologický tým ale musel snášet jedno zklamání za druhým - pozůstatky starodávných kamenných kruhů se sice dařilo objevovat, ale nebyly to "ty správné."

Průlom přišel až v roce 2017, kdy se tým rozhodl prozkoumat "malou a bezvýznamnou" bažinu u Waun Mawn. "Bylo to buď anebo, naše poslední šance," vzpomíná Pearson. O to větší bylo překvapení a radost, když výzkumníci objevili místa, kde kamenný kruh, rozměry stejný jako Stonehenge, před tisíciletími stál. Analýza následně ukázala, že složení kamenů na obou místech odpovídá.

Profesor se domnívá, že lidé v době kamenné kamenný kruh přesunuli na pláň k Salisbury proto, že zdejší krajinu považovali za magickou a místo vhodné k oslavování slunovratů.

Letní slunovrat u Stonehenge lidé vítali i před deseti lety. Více v reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Velká Británie zpřísňuje pravidla, pro vstup do země je nutné mít test na covid-19

Velká Británie od pondělí zpřísňuje pravidla pro vstup do země. Nově se cestující dostanou do země už jen s negativním výsledkem testu na covid-19. Nezáleží na tom, jestli jsou očkovaní, musí se prokázat testem. Země ke zpřísnění přistoupila, aby zabránila šíření varianty omikron. "Od pondělí mohou do země přicestovat z Nigérie jen občané a rezidenti Velké Británie a musí podstoupit samoizolaci," uvedl na twitteru britský ministr zdravotnictví Sajid Javid a dodal, že vakcíny stále zůstávají hlavním nástrojem, jak před covidem ochránit sebe a své blízké.

Píše se na Deník.cz