Ekonomika

Firmy hlásí hromadné propouštění, o práci přijdou stovky lidí. PŘEHLED

Firmy hlásí hromadné propouštění, o práci přijdou stovky lidí. PŘEHLED
Zdroj: TV Nova

Firmy z celého Česka ke konci ledna nahlásily úřadům, že chtějí hromadně propustit více než 1500 lidí z různých oborů. Ve srovnání se situací před rokem je to nárůst na více než dvojnásobek. Nejvíc by se měli o práci třást lidé v Praze a Zlínském kraji.

"Ke konci ledna nahlásilo záměr hromadného propouštění v celé ČR celkem 14 zaměstnavatelů. Tento krok by se mohl v následujících měsících dotknout 1 529 jejich zaměstnanců," řekla na dotaz TN.cz mluvčí Úřadu práce ČR Kateřina Beránková.

Konkrétní firmy úřad kvůli mlčenlivosti neprozrazuje, ale Beránková alespoň informovala, kterých oborů se má hromadné propuštění dotknout. "Jedná se například o odborné pracovníky v obchodní sféře a veřejné správě, montážní dělníky výrobků a zařízení nebo technické a odborné pracovníky v oblasti vědy a techniky," uvedla.

I když počet zaměstnavatelů, kteří chtějí ve velkém propouštět, zůstal stejný jako loni v lednu, výrazně se zvedl počet pracovních míst v ohrožení. Loni se v prvním měsíci roku chtěly firmy hromadně zbavit 751 lidí, nyní je to 1529, tedy více než dvojnásobek. Situace se zlepšila alespoň v porovnání s prosincem 2020, kdy firmy hlásily záměr "zbavit se" 2040 lidí.

Hlášené hromadné propouštění - leden 2021 a prosinec 2020:

Pokud jde o jednotlivé kraje, tak podle dat úřadu práce by se nejvíc měli bát lidé zaměstnaní v hlavním městě, kde jich má skončit 550, ve Zlínském (302) a Jihomoravském kraji (222). Ve všech třech regionech jde oproti minulému měsíci o výrazný nárůst.

Beránková nicméně uklidňuje, že hromadné propouštění ještě neznamená, že lidé, kterých se týká, přijdou o místo okamžitě. "Jak už bylo řečeno, jedná se o záměr. Tudíž k hromadnému propouštění dochází zpravidla v řádu několika měsíců, navíc k němu nemusí dojít na sto procent," tvrdí mluvčí centrály úřadu práce.

Chystanému propouštění se minulý měsíc věnovala i reportáž TV Nova. Pusťte si ji:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Ekonomika

Důležité Události

Píše se na Deník.cz