Domácí

Pozor na bazary a zastavárny! ČOI našla chyby v polovině z nich

Pozor na bazary a zastavárny! ČOI našla chyby v polovině z nich
Zdroj: ČOI

Velmi opatrní by měli být zakázníci bazarů, zastaváren, starožitnictví a aukčních síní. Česká obchodní inspekce totiž našla chyby u více než poloviny z nich.

Česká obchodní inspekce (ČOI) v roce 2020 kontrolovala dodržování zákonů u provozovatelů bazarů, zastaváren, starožitnictví a aukčních síní. Celkem provedla 105 kontrol a porušení právních předpisů zjistila více než u 53 z nich.

"Inspekce se zaměřila především na dodržování zákona č. 253/2008 Sb., o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu, zákona č. 247/2006 Sb., o omezení provozu zastaváren a některých jiných provozoven v noční době a zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele," uvedl mluvčí inspekce Jiří Fröhlich. 

Související obsah

Nejvíce chyb odhalili kontroloři v Olomouckém a Moravskoslezském kraji, kde chybovalo šest ze sedmi obchodů. Velké množství nedostatků našli inspektoři také v Plzeňském a Karlovarském kraji, konkrétně 71 %. 

Nadprůměrně porušovaly pravidla i obchody v Praze a ve Středočeském kraji. Problémy inspektoři našli v 63 % kontrol. 

Ve 33 případech zjistila inspekce porušení ustanovení zákona o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu. Z toho ve 29 prodávající nedodrželi povinnost identifikovat klienta.

Související obsah


Ve 44 případech obchodníci porušili zákon o ochraně spotřebitele. Nejčastěji nedodrželi povinnost řádně informovat spotřebitele o rozsahu, podmínkách a způsobu uplatnění reklamace.
 

Česká školní inspekce se chce zaměřit na děti, které se po distanční výuce vrátí do škol. Ve vzdělávání jsou podle ní velké rozdíly. Podívejte se na reportáž:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz