Domácí

Přehrady jsou plné. Před jarním táním z nich raději upouštějí vodu už teď

Přehrady v Moravskoslezském kraji se už připravují na vodu z tajícího sněhu. Naplněny jsou z 80 % a někde i ze sta procent. Proto z nich začali vodohospodáři vodu upouštět.

Dvacet až 170 milimetrů sněhu napadlo v Moravskoslezském kraji za poslední měsíc. Podle meteorologů se ho v Jeseníkách a v Beskydech drží 50 až 100 centimetrů.

Vodohospodáři museli už začít upouštět plnící se přehrady, a to jak Šance v Beskydech, tak i Kružberk–Slezská Harta v Jeseníkách. V posledních dnech upustili zhruba pětinu zásobních prostor vodních nádrží.

Související obsah

"Současné průtoky na vodních tocích jsou průměrné, pohybují se kolem 30 až 180 hodnot denních vod," popsala situaci Šárka Vlčková, mluvčí Povodí Odry.

Velká vrstva sněhu je dobrým předpokladem pro nasycení půdy na jaře, loni to tak nebylo. "Zásoba vody v podobě sněhu v horských oblastech v období jarního tání dotuje nejen vodní toky, ale plní i nádrže, které zajišťují vodu pro obyvatelstvo i průmysl v letním období," konstatovala mluvčí oderského povodí.

zv, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Česko za pátek eviduje 17 659 nově potvrzených případů covidu-19

V pátek v Česku přibylo 17 659 případů covidu, což je o 2 700 méně než před týdnem. Nejvíce nakažených na 100 000 obyvatel je momentálně v okresech Kroměříž, Uherské Hradiště, Olomouc a Žďár nad Sázavou. V nemocnicích se s covidem aktuálně léčí 6 786 pacientů, z toho 1 052 s těžkým průběhem. Vyplývá to z údajů, které zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví.

Píše se na Deník.cz