Naše Česko

Neuvěřitelná hříčka přírody! Na Olomoucku se pohybuje srna albín

To se jen tak nevidí. Lidé v okolí Olomouce vyfotili sněhobílou srnu. Myslivci tvrdí, že se s takovou genetickou odchylkou setkávají jednou za mnoho let. Trpí ji zhruba každé mládě z tisíce.

Snímky majestátního zvířete poslal divák televize Nova a okamžitě se s nimi rád podělil. "Nic podobného jsem ještě neviděl. To je perfektní zážitek, který se už asi nebude opakovat," rozplýval se nad svým fotografickým úlovkem Jiří Ostrák.

Zdroj:

Muž pracuje jako obchodní zástupce a na Olomoucko čas od času zavítá. Před čtrnácti dny si všiml v poli svítivé a nápadné tečky. Nemohl tomu uvěřit. Při další návštěvě se srna objevila znovu, to už měl u sebe fotoaparát. "Viděl jsem ji asi na vzdálenost 150ti metrů. Byla úplně v pohodě. Pohybovala se ve skupině dalších šesti zvířat," doplňuje pan Ostrák.

Podle myslivců je srna dospělá, a i když se to velmi těžko odhaduje, mohou jí být zhruba tři roky. Určitě to ale má v životě těžké. Snadno se stává terčem predátorů, těžko se dokáže kvůli svému handicapu schovat. "Velmi často se stává, že albína ostatní srny mezi sebe nepřijmou. Mají ho za nemocné a snaží se ho ze skupiny vyštvat," popisuje možné útrapy srny s genetickou poruchou myslivec Miroslav Jeník.

Související obsah


Srny albíni navíc velmi často trpí špatným zrakem a jsou světloplaché. Traduje se, že zastřelit takové zvíře přináší smůlu a myslivec podle pověry do roka zemře. Albinismus se objevuje třeba také u ptáků. Na Svitavsku pár vlaštovek vyvedl tři mláďata a dvě z nich byla úplně bílá. Po Pardubicích před lety běhal i nápadně zbarvený kos.
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Naše Česko

Důležité Události

Krátká zpráva

Fond vyplatil zemědělcům zasaženým tornádem přes půl miliardy

Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) vyplatil zemědělcům, které v červnu zasáhlo tornádo, už přes půl miliardy korun. Jedná se asi o 80 procent nahlášených škod. Lesy ČR vyplatily asi 34 milionů korun. Částky dnes zveřejnilo ministerstvo zemědělství.

Píše se na Deník.cz