Domácí

Vzdělanější lidé žijí déle, zjistili vědci. Roli hraje i práce a manželství

Lidé s vyšším vzděláním se dožívají vyššího věku – obzvláště to prý platí pro muže. Vyplývá to z průzkumů evropských statistiků, kteří zjistili, že například v Itálii žije vysokoškolsky vzdělaný muž v průměru o 4 roky déle než člověk se základním vzděláním. V Česku je ale rozdíl téměř trojnásobný.

Zatímco čeští vysokoškolsky vzdělaní muži mají naději se dožít zhruba 80 let, ti se základním vzděláním v průměru o 11 let méně. Vysokoškoláci podle sociologů více vydělávají, žijí zdravějším životním stylem a obecně o sebe více dbají.

"Muži s nižším vzděláním často pracují v nebezpečném a prašném prostředí, v prachu na ražných strojích, a to je velký rozdíl, tím, že pracují ve fyzicky náročných profesích," popsala socioložka z Akademie věd ČR Dana Hamplová.

Související obsah

U žen nehraje vzdělání v délce života tak zásadní roli, protože i ty se základní nebo střední školou často pracují ve službách a nevykonávají nebezpečnou a fyzicky náročnou činnost. Podle průzkumu má na dobu dožití vliv i manželství. Ženy, které se vdají, se v průměru dožívají o devět let více. Muži, kteří se ožení, dokonce o deset.

"Nejhorším faktorem pro úmrtnost je, pokud muž zůstane sám. Tam je větší pravděpodobnost negativního chování, které vede k vyšší úmrtnosti než u žen, které se přece jenom o sebe dokážou postarat lépe než muži," míní demograf Ondřej Nývlt.

kvo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz