Zahraničí

Izrael čelí ekologické katastrofě, následky budou vidět dlouhé roky

Izrael aktuálně bojuje s nejhorší ekologickou katastrofou v dějinách. Více než 190 kilometrů středomořského pobřeží znečistily tuny dehtu, které do moře vypustila zatím neznámá loď. Uhynout může až 90 procent fauny a flóry.

Ropná skvrna se poprvé objevila před týdnem asi padesát kilometrů od pobřeží. Úřady aktuálně testují vzorky z deseti podezřelých lodí. Podle místních expertů jde o jednu z nejhorších ekologických katastrof tohoto druhu v Izraeli za několik desetiletí, píše Jerusalem Post.

Únik dehtu donutil úřady v neděli uzavřít až do odvolání většinu pláží. S odklízením katastrofy pomáhají tisíce dobrovolníků. Část z nich však musela být během víkendu hospitalizována, jelikož se nadýchala výparů. V následujících dnech by se k dobrovolníkům měla přidat také armáda.

Související obsah

"Velmi na mě zapůsobili lidé, kteří přišli čistit pláže. Jdou příkladem a jsou vzorem pro ostatní,“ uvedl izraelský premiér Benjanim Netanjahu.

Ropa už stačila způsobit úhyn mnoha mořských živočichů. Odborníci tvrdí, že ekologická katastrofa může zapříčinit zničení až 90 procent fauny a flóry poblíž izraelského pobřeží. "Návrat k normálu může trvat roky,“ řekl profesor Colin Price, ředitel Porterovy školy environmentálních studií na univerzitě v Tel Avivu.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Švýcarsko omezilo vstup do země pro Čechy

Od sobotní osmé hodiny večer omezilo Švýcarsko vstup Čechů do země bez ohledu na očkování. "Čeští občané s trvalým pobytem ve Švýcarsku musí při vstupu do země předložit test a nastoupit desetidenní karanténu. O zpřísnění pravidel Švýcarsko bohužel dopředu neinformovalo," uvedl ministr zahraničí v demisi Jakub Kulhánek (ČSSD).

Píše se na Deník.cz