Zahraničí

Muž pořídil čínskou misku za pakatel. Nyní jde do dražby za miliony! FOTO

Muž pořídil čínskou misku za pakatel. Nyní jde do dražby za miliony! FOTO
Zdroj: Profimedia

Na první pohled obyčejná modrobílá porcelánová miska. Nenechte se však zmást, pochází totiž z 15. století. Přesto, že její současný majitel za ni na bleším trhu zaplatil pouhých 35 dolarů (necelých 760 korun), nyní půjde do dražby a vyvolávací cena je 500 tisíc dolarů (okolo 10,8 milionů korun).

Aukční síň Sotheby´s v New Yorku bude příští měsíc dražit čínskou porcelánovou misku. I když neuvádí jméno majitele, šéfka oddělení čínského umění Angela McAtterová popsala, jak dotyčný k cennému nádobí přišel.


V loňském roce našel muž v americkém městě New Haven v Connecticutu na bleším trhu poměrně pěknou a zachovalou čínskou misku. Podle McAtterové však zřejmě věděl, že jde o něco cenného. "Nesjednával a zaplatil požadovanou cenu, která byla 35 dolarů,“ píše CNN.

Miska je velmi zachovalá a v dobrém stavu:

Zdroj: Sotheby's


Ihned poté dotyčný zaslal fotografie misky odborníkům z aukční sítě, podle kterých má historický význam. "Okamžitě jsme z toho měli dobrý pocit,“ doplnila McAtterová.


Při podrobnějším zkoumání odborníci zjistili, že misku vyrobili pro dvůr čínského císaře Jung-leho z dynastie Ming. Ten vládl v letech 1403 až 1424. Přestože za cenný artefakt dal její nynější majitel jen několik desítek dolarů, miska o průměru asi 15 centimetrů má hodnotu až 500 tisíc dolarů (přibližně 10,8 milionů korun).

Související obsah


Podobných skvostů se na světě našlo zatím pouze šest. Tento sedmý unikát bude newyorská aukční síň Sotheby´s dražit 17. března.

Do dražby se dostalo také jedno z nejvzácnějších platidel v Česku. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz