Domácí

Kompenzační bonus se zdvojnásobí. Dosáhne na něj nově více lidí

Kompenzační bonus se zdvojnásobí. Dosáhne na něj nově více lidí
Zdroj: Getty Images

Kompenzační bonus pro podnikatele a společníky malých firem se zvýší z 500 na 1000 korun. Poloviční částku dostanou také dohodáři a lidé s nařízenou karanténou nebo izolací. Na příspěvek tak nově dosáhne daleko více lidí.

Podpora pro podnikatele stoupne na dvojnásobek. Senátoři schválili navýšení kompenzačního bonusu na 1000 korun. V případě dohodářů pak zůstává zachována původní výše, která je 500 korun. Novelu musí nyní ještě podepsat prezident Miloš Zeman.


Ministerstvo financí se navíc vrátilo k jarnímu pojetí, kdy nárok vznikal všem podnikatelům poškozeným nejen dopady vládních opatření, ale také v důsledku pandemie jako takové. "Na bonus tak nově dosáhnou i ti živnostníci, kteří mají třeba jen pokles poptávky po svém zboží či službách. Klíčové přitom bude prokázat propad příjmů vyšší než 50 %,“ uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Související obsah


Novinkou je také možnost nároku na kompenzační bonus 500 korun za dny, kdy měl potenciální příjemce nařízenou karanténu nebo izolaci.

"Tímto dílčím opatřením narovnáváme situaci mezi živnostníky a zaměstnanci, kteří mají nově nárok na příspěvek v karanténě. Nezbytnou podmínkou je samozřejmě účast živnostníka na nemocenském pojištění,“ doplňuje Alena Schillerová.


Na bonus budou mít nárok také podnikatelé v insolvenci nebo dobrovolníci v pečovatelských službách. Vyplácení bonusu navíc už není svázáno s trváním nouzového stavu. "Bude to platit zpětně od 1. února 2021. Částečný překryv prvního období nového bonusu v únoru 2021 s posledním obdobím stávajícího bonusu (období od 1. do 15. února 2021) bude vyřešen formou započtení. To znamená, že nově nárokovaný bonus za únor v maximální možné výši 28 000 Kč bude případně snížen o již vyplacenou částku původního únorového bonusu,“ upřesnilo ministerstvo financí.

Související obsah


Žádosti budou stále přijímat příslušné úřady. Finanční správa ČR doporučuje využít webovou aplikaci, nepovinný formulář, který zájemci spolu s pokyny naleznou zde, nebo zaslat e-mail s oskenovanou žádostí a vlastnoručně podepsaným čestným prohlášením.

Mezi živnostníky a podnikateli, kteří mají zakázanou činnost, panuje chaos. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Přes náznak smíru vypálila KLDR další zkušební raketu

Severní Korea vypálila neupřesněnou střelu do moře směrem k Japonsku. Podle japonského ministerstva obrany šlo pravděpodobně o balistickou raketu. Stalo se tak tři dny poté, co vlivná sestra severokorejského diktátora Kim Jo-čong zmínila možnost obnovení rozhovorů s Jižní Koreou při zachování vzájemné úcty.

Krátká zpráva

Prezident Biden dostal třetí dávku covidové vakcíny

Prezident Spojených států Joe Biden obdržel třetí posilující dávku vakcíny Pfizer/BioNTech. Třetí dávku schválil minulý týden americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv pro lidi starší 65 let, zdravotníky či chronicky nemocné. Biden, jenž dostal druhou dávku v lednu, vyzval všechny Američany, kteří mají nárok, aby si třetí dávku nechali píchnout.

Krátká zpráva

Americký zpěvák R. Kelly je vinen ze sexuálního násilí, rozhodl soud

Soud v pondělí v New Yorku rozhodl o vině amerického zpěváka R. Kellyho v případu vydírání a sexuálního zneužívání mladých žen a nezletilých dívek. R. Kelly je známý především díky písni "I Believe I Can Fly". Slavnému umělci hrozí za jeho činy desítky let za mřížemi, dokonce až doživotní vězení, píše agentura AP. Vynesení rozsudku je naplánováno na 4. května. Prokuratura už v srpnu označila Kellyho za sexuálního predátora.

Píše se na Deník.cz