Domácí

V Beskydech se těžce zranil malý chlapec, letěl pro něj vrtulník

V Beskydech se těžce zranil malý chlapec, letěl pro něj vrtulník
Zdroj: Horská služba Beskydy

Horští záchranáři vyráželi v neděli po setmění hned ke dvěma případům. Nejdříve zachraňovali těžce zraněného desetiletého chlapce na Lysé hoře a následně pátrali po polském výletníkovi nad Jablunkovem, který vyrazil na hory pouze v polobotkách a lehké bundě.

Malý chlapec uklouzl během sestupu z Lysé hory na zledovatělé cestě a při pádu se hlavou nešťastně zaklínil do dřevěné zábrany na kraji stezky. Záchranáři následně zjistili, že si chlapec při pádu pravděpodobně poranil páteř.

"Místo nehody bylo i pro nás složitě dostupné, takže jsme se ke zraněnému dostávali poměrně dlouho a obtížně. Hocha mezitím vyprostili náhodní turisté spolu s jeho maminkou a poskytli mu tepelný komfort," uvedl zasahující člen Horské služby Beskydy Pavel Masopust.

Související obsah

"Ihned jsme jeho stav konzultovali s dispečinkem linky 155 Moravskoslezského kraje a ti se rozhodli, že k nám vyšlou vrtulník. My jsme zatím hocha zafixovali do vakuové matrace a velice šetrně jej dopravili na cca půl hodiny vzdálený heliport, kde mohl vrtulník ve tmě přistát," dodal Masopust. Chlapec byl následně transportován do nemocnice v Ostravě k dalšímu ošetření.

O několik hodin později byli záchranáři opět na nohou. V půl jedenácté v noci kontaktovala beskydskou horskou službu polská horská služba GOPR.

"Od setmění pátrali po výletníkovi v oblasti Velkého Stožku. Vyrazil do hor s kamarádem, kolem páté hodiny odpoledne se od něj oddělil a vůbec nebyl schopen telefonem záchranářům říct, kde je. Poláci si tedy vzali na starost hřebeny a jejich stranu pohoří," komentoval noční pátrání člen beskydské horské služby Marcel Svoboda.

Související obsah

Muž záchranářům tvrdil, že vidí světla nějakého sídla, ale nebylo jasné, na které straně hřebenu. "Asi dvě hodiny jsme prohledávali vytipované cesty. Jak se ukázalo, polský výletník se pohyboval na naší straně, vyčerpaný a silně prochladlý. Když jsme mu poskytli tepelný komfort, dopravili jsme jej na hraniční přechod Bukovec a předali polským policistům," doplnil Marcel Svoboda.

Jak se nakonec ukázalo, tak polský výletník měl naprosto nedostatečné oblečení a obutí. "Do oblasti umrzlého sněhu se vydal v městských polobotkách a džínách, bez jakéhokoliv dalšího vybavení. Ani jeho bunda mu moc tepla nedodala, takže v případě, že bychom ho nenašli, hrozilo mu silné podchlazení možná i s tragickými následky," řekl k nočnímu pátrání Radan Jaškovský, náčelník Horské služby Beskydy. Horská služba dlouhodobě varuje turisty, aby při pobytu na horách používali vhodné vybavení.

Horská služba zachraňovala v lednu muže, kterému spadl na nohy velký kus ledu. Podívejte se na reportáž televize Nova:


 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz