Domácí

Zemřela herečka Helena Kružíková, hlas Miss Ellie z Dallasu

Zemřela herečka Helena Kružíková, hlas Miss Ellie z Dallasu
Zdroj: Profimedia

V úctyhodných 92 letech zemřela herečka Helena Kružíková. Na kontě měla přes stovku divadelních rolí, zahrála si i v několika filmech. Poslední tři dekády byla na odpočinku. Televizní diváci si ji pamatují díky Miss Ellie z legendárního seriálu Dallas, které propůjčila svůj hlas. Smutnou zprávu ve čtvrtek oznámilo brněnské Národní divadlo.

Helena Kružíková naposledy vydechla v úctyhodných 92 letech. Za dobu, co rodačka z Třebíče působila na prknech, která znamenají svět, ztvárnila přes stovku rolí.

"S lítostí oznamujeme, že zemřela skvělá herečka a energická dáma - paní Helena Kružíková," uvedlo brněnské Národní divadlo na svém webu. Poprvé si tam už v roce 1951 zahrála Bělenu ve Strakonickém dudákovi.

Po druhé světové válce stála u zrodu Janáčkovy akademie múzických umění (JAMU). "Svoji poslední roli nastudovala v roce 1990, kdy po čtyřiceti letech na divadelních prknech odešla na zasloužený odpočinek," doplnili někdejší kolegové z divadla. 

Související obsah

Ve filmech hrála jen zřídka, objevila se třeba ve Škole otců nebo Prvním dni mého syna. Aktivněji se věnovala dabingu, k televizním divákům promlouvala jako Miss Ellie ze seriálu Dallas, Hazel Foleyová z Titanicu nebo hraběnka Esterhazy z romantického filmu Sissi.

Byla držitelkou Ceny Františka Filipovského za celoživotní mistrovství v dabingu. V roce 2018 získala za celoživotní minstrovství v činohře Cenu Thálie.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz