Počasí

Oteplení a rozkvetlá příroda. Experti prozradili, jaký bude začátek jara

Oteplení a rozkvetlá příroda. Experti prozradili, jaký bude začátek jara
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com

Česko aktuálně prožívá chladný víkend, který příliš nepřipomíná blížící se jaro. To se ale brzy změní. Už příští týden má podle meteorologů nastat oteplení, v nejbližších dnech očekávají, že se příroda začne rychle probouzet. Prozradili také, jaké počasí nás čeká v příštích čtyřech týdnech.

Podle měsíční předpovědi počasí Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) bude období příštích čtyř týdnů teplotně průměrné. Pravděpodobnost teplot, které nevybočují z dlouhodobého normálu, je 70%. Podprůměrné teploty naopak nejsou pravděpodobné vůbec. 

Podíváme-li se na jednotlivé týdny, zjistíme, že příští týden se průměrné denní teploty budou pohybovat okolo 7 stupňů nad nulou a noční okolo -1 stupně. Tento průměr je výsledkem chladného začátku týdne, kdy teploty v maximech nepřekročí 5 stupňů, a oteplení ve druhé polovině týdne, kdy noční teploty neklesnou pod nulu a denní dosáhnou až 13 stupňů.

Související obsah

Následující týden bude velmi podobný. Průměrné noční teploty budou okolo nuly a denní okolo 8 stupňů Celsia. Teplotně tak bude opět průměrný. Týden od 22. března by se ale měl od dlouhodobého normálu odchýlit, teplotně bude podle ČHMÚ nadprůměrný.

V noci bude průměrně 1 stupeň nad nulou, přes den okolo 11 stupňů. Ty samé teploty budou panovat i v posledním týdnu od 29. března.

Co se týká srážek, celé období by mělo být opět průměrné, nicméně je zde i poměrně vysoká pravděpodobnost nadpůměrných srážek (40 %). Nejvíce srážek spadne příští týden, který bude oproti dlouhodobému normálu nadprůměrný. Nejméně ve třetím týdnu od 22. března, kdy je 40% pravděpodobnost podprůměrných srážek. Dá se tak očekávat, že tento týden bude nejen nejteplejší, ale i nejslunečnější.

Související obsah

Probouzející se příroda

Aktuální situace v přírodě je podle ČHMÚ velmi příznivá. Letošní zima byla mrazivější než loňská a na většině území Česka byl dostatek sněhu. "Vícedenní mrazy pomohou v přírodě zničit některé škůdce, např. hraboše polního či klíště obecné. A díky sněhové pokrývce se doplňuje i chybějící vláha v půdě. Je důležité, aby odtávání bylo postupné, v opačném případě hrozí výskyt jarních povodní," vysvětluje ČHMÚ.

"Při současném výrazném oteplení se vegetace začne rychle probouzet, předpokládáme, že během nejbližších dní začne v nejteplejších lokalitách kvést líska a začnou se objevovat další první poslové jara např. sněženky," předpovídá ústav. Příroda může začít kvést velmi rychle, pokud budou teploty výrazně vyšší. Podle odborníků je pro ni však lepší pozvolný vývoj vegetace, teplotní výkyvy jí neprospívají.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Počasí

Důležité Události

Krátká zpráva

Zeman zůstává v nemocnici, vyšetření nedopadlo, jak se očekávalo

Prezident Miloš Zeman i nadále zůstává v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. Mluvčí nemocnice Jitka Zinke uvedla, že by hlava státu měla zařízení opustit nejdříve ve středu. Podle dvou zdrojů z Hradu měl být Zeman původně propuštěn už v úterý, nicméně vyšetření nedopadla, jak se očekávalo, informuje Deník N.

Píše se na Deník.cz