Domácí

V centru Prahy se demonstrovalo, poslance Volného zadržela policie

V centru Prahy se v neděli demonstrovalo proti vládě. Protest na Václavském náměstí zrušil ale po několika desítkách minut nezařazený poslanec Lubomír Volný, kterého poté zadrželi těžkooděnci. Po výslechu ho zhruba v 17 hodin pustili. Shromáždění na Staroměstském náměstí, za kterým stála iniciativa Chcípl PES, rozpustil pražský magistrát kvůli překročení povoleného počtu účastníků. Lidé se tam ale vrátili.

Demonstranti nespokojení s postupem vlády v boji s koronavirem se na Václavském náměstí začali scházet po poledni. Policisté tam bedlivě dohlíželi na dodržování platných opatření. Do ohrazené části náměstí vpustili pouze 100 lidí, víc současná vládní nařízení neumožňují.

Později se jich podle reportéra TV Nova asi 1000 vrátilo na Staroměstské náměstí. Policie je musela vyzvat k odchodu.

Těžkooděnci okolo 14. hodiny zadrželi nezařazeného poslance Lubomíra Volného, který patřil k organizátorům. "Ke konkrétním osobám se nemůžeme vyjadřovat," řekl TN.cz policejní mluvčí Jan Daněk. Nejspíš ale porušil opatření a neuposlechl výzvy, naznačil později na twitteru. Po třech hodinách na služebně ho pustili. Volný nechvalně proslul "flákancem" a také tím, že chodí do Sněmovny bez ochrany dýchacích cest.

Poslance Lubomíra Volného zadržela policie:

Zdroj: TV Nova


Lidé se přes zákaz vrátili na Staroměstské náměstí:

Dav na Staroměstském náměstí museli uklidnit těžkooděnci:

Volný nebyl jediný, policie zajistila několik účastníků demonstrací. Těch se mohli účastnit pouze lidé s trvalým pobytem v Praze. Strážci zákona kontrolovali i ty, kteří místem pouze procházeli nebo projížděli. 

Podívejte se, jak se demonstrovalo na Václavském náměstí:

Volný ještě před zadržením na demonstraci vyzvali ostatní, aby dodrřžovali rozestupy a měli nasazené respirátory. "Demonstranty, kteří respirátor nemají, Volný dokonce z místa vyhání," popsal reportér. Krátce před 14. hodinou akce iniciativy My společně skončila a většina protestujících se přesunula na Staroměstské náměstí.

Situaci v pražských ulicích jsme sledovali on-line:

Demonstraci tam svolala svolala iniciativa Chcípl PES, ve které se sdružili vzbouření majitelé hospod a restaurací. Požadovala demisi vlády a volala po ochraně svobody a demokracie. Kvůli překročení povoleného počtu účastníků, kterých nesmělo být přes 100, ale město shromáždění nechalo po 25 minutách rozpustit. Původně se pak lidé vypravili na Pražský hrad, cestou se ale otočili a přes Národní třidu se vrátili na Staroměstské náměstí.

Související obsah

Policie kvůli nedělním shromážděním připravila bezpečnostní opatření. Podílelo se na nich několik stovek policistů. "Samozřejmě nebudou chybět ani členové antikonfliktního týmu, jejichž úkolem bude předcházet případným konfliktům. Na bezpečnostním opatření spolupracujeme i se strážníky městské police a komunikujeme jak se svolavateli akcí, tak i s pracovníky Magistrátu hlavního města Prahy," uvedl policejní mluvčí Jan Daněk.

Na demonstrace mířilo i několik autobusů z různých míst v Česku, policie je ale za hranice okresu nepustila. 

Někteří z demonstrantů si strhávali respirátory:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Soudní dvůr EU: Rusko je zodpovědné za vraždu Litviněnka

Za smrt Alexandra Litviněnka je zodpovědné Rusko, uvedl Soudní dvůr EU. Bývalý ruský agent, ze kterého se později stal občan Británie, zemřel v Londýně v roce 2016 na otravu poloniem. Vyšetřování Spojeného království v roce 2016 došlo k závěru, že zabití pravděpodobně schválil prezident Vladimir Putin. Rusko nadále odmítá jakoukoliv spojitost se smrtí svého bývalého agenta.

Krátká zpráva

Kanadské volby podle předběžných odhadů vyhrál Justin Trudeau

Liberální strana získá v kanadských parlamentních volbách dostatek křesel, aby vytvořila další menšinovou vládu, předpovídá veřejnoprávní televize CBC. Konzervativci v čele s Erin O'Toolem už uznali porážku. Liberály vede 49letý Justin Trudeau, který poprvé zvítězil ve volbách v roce 2015. Podle CBC liberálové obsadí okolo 157 křesel z celkových 338, tedy stejně jako v roce 2019. Pro většinu v parlamentu je potřeba získat 170 křesel.

Píše se na Deník.cz