Domácí

Vyšetřování smrti Jana Masaryka skončilo! Trvalo dlouhých 73 let

Vyšetřování smrti Jana Masaryka skončilo! Trvalo dlouhých 73 let
Zdroj: Profimedia

Kriminalisté minulý pátek ukončili vyšetřování úmrtí Jana Masaryka. Ani po 73 letech se nepodařilo objasnit, jestli první poválečný ministr zahraničí zemřel nešťastnou náhodou, nebo šlo vraždu či sebevraždu. Protože "nebyly zjištěny nové skutečnosti", případ byl odložen. S informací v pondělí přišel portál iRozhlas.cz.

Záhada noci na 10. března 1948 zřejmě zůstane neobjasněna. Smrt československého ministra zahraničí Jana Masaryka se policistům z Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu nepodařilo objasnit, a tak případ odložili.

"Ani v průběhu doplňujícího šetření nebyly zjištěny nové skutečnosti, které by mohly vést k přesvědčivému závěru ohledně smrti Jana Masaryka,“ vysvětlil pro iRozhlas.cz dozorující státní zástupce Michal Muravský.

Jan Masaryk zemřel po pádu z okna svého služebního bytu v Černínském paláci. Policisté pracovali se třemi verzemi jeho smrti - vražda, sebevražda a nešťastná náhoda. Ani jednu z nich se ale podle Muravského expertům nepodařilo jednoznačně prokázat, ani vyloučit. 

Související obsah

Policisté z Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu případ Jana Masaryka znovu otevřeli na podzim 2019 poté, co obdrželi nahrávku s výpovědí policisty Vilibalda Hofmanna. Právě on byl na místě neštěstí mezi prvními. Stěžejní pro zahájení nového vyšetřování bylo jeho prohlášení, že se s tělem hýbalo. Vyšetřovatele na přes 50 let staré audio upozornila badatelka Václava Jandečková.

Druhý podnět k prošetření případu pak přišel od dvojice badatelů Jana Špičky a Martina Čermáka. Těm se podařilo zjistit, že Masaryk mohl z okna vypadnout sám, čímž zpochybnili závěry znalců z let 2001 a 2003, podle kterých šlo o vraždu.

Více o smrti Jana Masaryka v reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz