Naše Česko

V Česku roste milion nových stromů! Do roku 2024 by jich mělo být 10x víc

V Česku roste milion nových stromů! Do roku 2024 by jich mělo být 10x víc
Zdroj: TN.cz

Iniciativa Sázíme budoucnost už dosáhla hranice milionu vysazených stromů. Cílem iniciativy je vysázet jich deset milionů do pěti let, tedy do roku 2024. Symbolicky miliontý strom je javor v Halenkově na Valašsku. Do celonárodní databáze nově vysazených stromů může přispět každý!

Deset milionů stromů v horizontu pěti let, to je cílem iniciativy Sázíme budoucnost, která spadá pod Nadaci Partnerství. Konečně už přesáhla milion vysazených stromů mimo les. A sází se samozřejmě dál, už na jaře jsou naplánované další výsadby, jenže je ovlivňují aktuální protiepidemická opatření. 

"Sázíme budoucnost je ojedinělá iniciativa i v rámci Evropy. Fakt, že s námi sází budoucnost stále více firem, které to myslí s životním prostředím vážně či podporují výsadby stromů dlouhodobě, ukazuje tmelící sílu, jakou stromy mají. Další miliony stromů se nám podaří vysázet jen společnými silami," komentuje ředitel Nadace Partnerství Petr Kazda.

Související obsah

Symbolicky miliontý strom byl zasazen v Halenkově na Valašsku. Jedná se o javor mléč, který roste hned při vjezdu do obce u obecního úřadu. Odkazuje na znak vesnice se zlatým javorovým listem. Obec vysadila celkem 81 listnatých stromů, z toho právě jeden z nich je ten miliontý. Tamní obyvatelé plánují svému stromu vyrobit i pamětní medaili.

Výsadbu podpořil Státní fond životního prostředí. Ze stejného programu může kdokoliv do konce dubna získat na sázení stromů až 250 tisíc korun (psali jsme zde), dotace je aktuálně navýšená o dalších 100 milionů korun. Podporu menších komunitních výsadeb do 60 tisíc korun nabízí také Nadace Partnerství

Související obsah

Sázíme budoucnost kromě samotného sázení stromů v krajině vyzdvihuje také důležitost následné péče. Například na přelomu zimy a jara je potřeba odstranit poškozené větve nebo sesbírat napadené plody. Mohli by se z nich totiž ke stromům dostat různí škůdci či choroby.

Podívejte se na krásné záběry z podzimní výsadby Aleje svobody:

TN.cz

K tématu Naše Česko

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz