Naše Česko

Město pokácelo stovky stromů a chce kácet dál! Lidé proti tomu protestují

Ostrý spor se rozhořel ve Slavonicích. Lidé se tam bouří kvůli kácení stovek stromů v historickém centru. Rozhodla o něm tamní radnice, která dostala dotaci na obnovu městské zeleně.

Stromy v historickém centru Slavonic jsou oblečené do lékařských plášťů. Tamní obyvatelé je tak chtějí zachránit před pokácením. "My chceme, aby těm stromům bylo dobře a aby s námi tady byly, tak jsme jim dali šatičky," říká Martina Havlíčková ze sdružení za záchranu stromů.

Slavonická radnice na obnovu zeleně dostala dotaci téměř deset milionů korun. Do likvidace starých stromů se tak pustila ve velkém. Více než 200 stromů, mezi nimi i stovky let starých, už město pokácelo.

Související obsah

"Těžko vysadíte tisíc nových dřevin mezi stávajících 2000 starých," tvrdí starosta Slavonic Hynek Blažek (nez.). Město chce pokácet ještě více než stovku stromů včetně historické březové aleje. Občané se ale stromy snaží zachránit.

Podle řady tamních obyvatel město postupuje nekoncepčně a řada stromů by vůbec nemusela jít k zemi. "Jde o stromy, které tam mohly zůstat a které měly jen drobné poškození, nebo nebyly poškozené vůbec," hodnotí situaci dendrolog a arborista Miroslav Kohel.

Související obsah

Názory občanu Slavonic zní v anketě jednohlasně. "Jsou zdravé a nevím, proč by to měli kácet," říká jeden z občanů. Další dodává: "Co mám na to říct? Těch stromů je mi líto." Ale podle starosty obce je vše v pořádku. Město momentálně po protestech celý projekt pozastavilo a s odpůrci o něm chce vyjednávat na dubnovém městském zastupitelstvu.

ts, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Naše Česko

Důležité Události

Krátká zpráva

Černošice rozhodly o Babišově střetu zájmů

Městský úřad Černošice v úterý informoval, že odeslal zmocněnci premiéra Andreje Babiše (ANO) rozhodnutí o jeho údajném střetu zájmů. "Vlastní obsah rozhodnutí Městský úřad Černošice není oprávněn zveřejnit," informoval úřad.

Píše se na Deník.cz