Domácí

Během pandemie přibývá útoků hackerů, pomoci má kybernetické centrum

Série hackerských útoků na nemocnice přiměla samosprávy, aby lépe chránily klíčové instituce. Jihomoravský kraj proto postavil kybernetické centrum, které má zabránit útokům hned v zárodku. Pod jeho ochranu spadají nemocnice, záchranná služba nebo krajské organizace.

Nenápadné dveře na úřadě Jihomoravského kraje vedou do místnosti vybavené výkonnými počítači. Skupina informatiků tam sleduje provoz na vybraných sítích a dokáže předvídat útoky hackerů.

Stačí, aby se někdo snažil přihlásit k počítači opakovaně špatným heslem a centrála okamžitě dostane upozornění. Vedoucí kybernetického centra potvrzuje, že útoků během pandemie přibývá. Hackeři se teď například vydávají za ředitele firem a snaží se provést platby.

Kybernetické centrum chrání počítače úřadu, všech krajských nemocnic, středních škol nebo záchranné služby. Poslední útoky na zdravotnická zařízení ukázaly, že taková ochrana je nezbytná.

Související obsah

Jeden z útoků v minulosti směřoval na nemocnici v Benešově. Po ní čelila kyberútoku i ta brněnská, hacker úspěšně napadl také Pražský hrad a zastavil těžbu v dolech na Karvinsku. Experti na počítačovou bezpečnost potvrzují, že hackeři využívají k průniku umělou inteligenci.

Specializovanou ochranu před kyberútoky budou časem nejspíš potřebovat všechny důležité instituce.

klma, tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Ministerstvo vnitra dostalo pokutu 800 tisíc, nakoupilo samopaly bez tendru

Ministerstvo vnitra dostalo pokutu 800 tisíc od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) za nákup bez tendru. Zakázka se týkala nákupu pušek a samopalů pro Policii České republiky. "Ve všech třech případech zadavatel postupoval v jednacím řízení bez uveřejnění, tedy bez jakékoliv soutěže, aniž by byly splněny podmínky pro použití tohoto druhu zadávacího řízení. Celkem takto nakoupil 1 873 souprav zbraní," uvedl předseda ÚOHS Petr Mlsna.

Krátká zpráva

Policie zatkla bývalého lídra katalánských separatistů Carlese Puigdemonta

Italská policie zatkla na Sardinii bývalého šéfa katalánské vlády Carlese Puigdemonta. Puidgemont ve čtvrtek cestoval z Bruselu do Alghera kvůli návštěvě kulturní události a na setkání s regionálním lídrem a ombudsmanem Sardinie. Když dorazil na letiště ve městě Alghero, zastavila ho pohraniční policie, píše agentura AP. Zítra soud rozhodne, jestli ho vydá Španělsku, nebo propustí. Ve Španělsku čelí obvinění za pobuřování a za zorganizování nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Krátká zpráva

Chlapec v Nizozemsku vyhrál soud, může se očkovat proti covidu

Dvanáctiletý chlapec se v Nizozemsku obrátil na soud, protože mu otec zakázal očkování proti covidu-19. Kluk o vakcínu moc stál, aby se mohl vídat s nemocnou babičkou a neohrozil ji. V zemi je možné očkování od 12 let se souhlasem obou rodičů. Soudce se přiklonil na stranu chlapce, jehož rodiče jsou rozvedení.

Píše se na Deník.cz