Domácí

PŘEHLED: Města navzdory covidu zvedají nájemné! Někde až o 100 %

PŘEHLED: Města navzdory covidu zvedají nájemné! Někde až o 100 %
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com

Ceny pronájmů v době koronaviru na mnoha místech klesly a lidé tak dosáhnou na bydlení, o kterém se jim před rokem mohlo jen zdát. To se ale většinou netýká lidí, kteří bydlí v městských bytech. Magistráty totiž v době covidu spíše zdražují. Rekordmanem je zřejmě Praha, ceny ale zvedá i Hradec Králové, Brno nebo Karlovy Vary.

Ceny pronájmů se v poslední době na řadě míst výrazně snížily. "Významně tomu přispěla i koronavirová epidemie, kdy ceny pronájmů spadly až o dvacet procent, což v přepočtu znamená úsporu v řádu několika tisíc korun měsíčně," uvedl tajemník Asociace českých stavebních spořitelen Jiří Šedivý.


Nejvíce se to projevilo v Praze, kde došlo k razantnímu propadu turismu a řada bytů, která byla původně určena na bydlení typu Airbnb, je nyní k dispozici i pro dlouhodobé bydlení. Zatímco u soukromých bytů tak ceny klesají, městské byty v Praze zdražují až na dvojnásobek. Více jsme se situaci v hlavním městě věnovali v tomto článku.


Praha ale není jediná, kdo zvedá nájmy v městských bytech. Například Hradec Králové zvýšil ceny nájemného až o 20 %. "V letošním roce je chystáno zvýšení nájemného v klasických nájemních bytech, a to u těch, kteří hradí 90,60 Kč/m2/měsíc. Zvýšení bude o 20 %, tedy o cca 18 Kč/m2/měsíc. Nájemné nebylo zvyšováno od roku 2012," vysvětlila důvod zvýšení cen mluvčí města Kateřina Šmídová.

Související obsah


Z krajských měst se ceny letos zvedly také v Brně, Českých Budějovicích nebo v Karlových Varech. Tato města nájemné zvýšila o inflaci, která loni činila 3,2 %. "Statutární město Karlovy Vary pravidelně zvyšuje nájemné o výši inflace vykázanou Českým statistickým úřadem, za loňský rok dosáhla inflace 3,2 % a o tolik se na letošní roku zvyšuje nájemné bytů, pozemků i nebytových prostor ve městě. Žádné jiné zvýšení neplánujeme," uvedl mluvčí města Jan Kopál.

Související obsah

Naopak žádné zvedání nájmů v městských bytech neplánují v Olomouci a Liberci. "Poslední zvyšování nájemného v městských bytech odsouhlasila Rada města v roce 2018. Od té doby ke zvýšení nájemného nedošlo," sdělila mluvčí Olomouce Radka Štědrá.

Magistráty Ostravy, Plzně, Pardubic a Jihlavy do uzávěrky tohoto článku na dotaz TN.cz neodpověděly. V Ústí nad Labem přímo magistrát byty nepronajímá. Nájem v posledních měsících zvedají i menší města, konkrétně například Písek, Tábor nebo Kolín.


Zdražování města většinou vysvětlují tím, že se ceny dlouho neměnily a i po zvýšení zůstanou pod úrovní komerčních nájmů.

Ceny ostatních bytů přitom spíše klesají. Týká se to hlavně malých bytů. Podívejte se na reportáž:

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz