Domácí

PŘEHLED: Města navzdory covidu zvedají nájemné! Někde až o 100 %

PŘEHLED: Města navzdory covidu zvedají nájemné! Někde až o 100 %
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com

Ceny pronájmů v době koronaviru na mnoha místech klesly a lidé tak dosáhnou na bydlení, o kterém se jim před rokem mohlo jen zdát. To se ale většinou netýká lidí, kteří bydlí v městských bytech. Magistráty totiž v době covidu spíše zdražují. Rekordmanem je zřejmě Praha, ceny ale zvedá i Hradec Králové, Brno nebo Karlovy Vary.

Ceny pronájmů se v poslední době na řadě míst výrazně snížily. "Významně tomu přispěla i koronavirová epidemie, kdy ceny pronájmů spadly až o dvacet procent, což v přepočtu znamená úsporu v řádu několika tisíc korun měsíčně," uvedl tajemník Asociace českých stavebních spořitelen Jiří Šedivý.


Nejvíce se to projevilo v Praze, kde došlo k razantnímu propadu turismu a řada bytů, která byla původně určena na bydlení typu Airbnb, je nyní k dispozici i pro dlouhodobé bydlení. Zatímco u soukromých bytů tak ceny klesají, městské byty v Praze zdražují až na dvojnásobek. Více jsme se situaci v hlavním městě věnovali v tomto článku.


Praha ale není jediná, kdo zvedá nájmy v městských bytech. Například Hradec Králové zvýšil ceny nájemného až o 20 %. "V letošním roce je chystáno zvýšení nájemného v klasických nájemních bytech, a to u těch, kteří hradí 90,60 Kč/m2/měsíc. Zvýšení bude o 20 %, tedy o cca 18 Kč/m2/měsíc. Nájemné nebylo zvyšováno od roku 2012," vysvětlila důvod zvýšení cen mluvčí města Kateřina Šmídová.

Související obsah


Z krajských měst se ceny letos zvedly také v Brně, Českých Budějovicích nebo v Karlových Varech. Tato města nájemné zvýšila o inflaci, která loni činila 3,2 %. "Statutární město Karlovy Vary pravidelně zvyšuje nájemné o výši inflace vykázanou Českým statistickým úřadem, za loňský rok dosáhla inflace 3,2 % a o tolik se na letošní roku zvyšuje nájemné bytů, pozemků i nebytových prostor ve městě. Žádné jiné zvýšení neplánujeme," uvedl mluvčí města Jan Kopál.

Související obsah

Naopak žádné zvedání nájmů v městských bytech neplánují v Olomouci a Liberci. "Poslední zvyšování nájemného v městských bytech odsouhlasila Rada města v roce 2018. Od té doby ke zvýšení nájemného nedošlo," sdělila mluvčí Olomouce Radka Štědrá.

Magistráty Ostravy, Plzně, Pardubic a Jihlavy do uzávěrky tohoto článku na dotaz TN.cz neodpověděly. V Ústí nad Labem přímo magistrát byty nepronajímá. Nájem v posledních měsících zvedají i menší města, konkrétně například Písek, Tábor nebo Kolín.


Zdražování města většinou vysvětlují tím, že se ceny dlouho neměnily a i po zvýšení zůstanou pod úrovní komerčních nájmů.

Ceny ostatních bytů přitom spíše klesají. Týká se to hlavně malých bytů. Podívejte se na reportáž:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

EMA schválila třetí dávku vakcíny od Moderny

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) schválila podávání třetí dávky vakcíny proti covidu-19 od firmy Moderna. Posilovací dávka vakcíny může být aplikována lidem starším 18 let půl roku od naočkování druhou dávkou, oznámila EMA v pondělí.

Krátká zpráva

Hamáček skončil v čele ČSSD, nahradit jej chce Maláčová

Po neúspěšných volbách do Poslanecké sněmovny rezignoval ministr vnitra Jan Hamáček na post předsedy ČSSD. Své odstoupení oznámil na pondělním zasedání předsednictva strany. Nahradit by jej mohla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. Ta uvedla na twitteru, že bude kandidovat na post předsedkyně strany.

Píše se na Deník.cz