Zahraničí

Obří odškodné za smrt. Rodina George Floyda dostane rekordní sumu

Obří odškodné za smrt. Rodina George Floyda dostane rekordní sumu
Zdroj: APTN

Právníci zastupující rodinu George Floyda, který zemřel loni v květnu po zákroku policistů v americkém městě Minneapolis, v pátek oznámili, že pozůstalí po zemřelém obdrží od města odškodnění ve výši 27 milionů dolarů (bezmála 600 milionů korun).

Zpráva o finančním vyrovnání, nejvyšším v historii státu Minnesota, přišla jen krátce poté, co odstartoval výběr porotců pro soudní proces s bývalým policistou Derekem Chauvinem. Byl to právě on, kdo Floydovi skoro deset minut klečel na krku a ignoroval jeho stížnosti, že nemůže dýchat. Floyd následně zemřel.

Jak uvádí britská BBC, dosud se podařilo určit šest porotců z dvanácti. Slyšení v ostře sledovaném případu, který loni rozpoutal ve Spojených státech i jinde ve světě sérii demonstrací proti policejní brutalitě, mají pokračovat na konci března.

"Že bylo za smrt černocha přiznáno nejvyšší odškodnění ještě před začátkem hlavního líčení, vysílá jasnou zprávu, že na životech černochů opravdu záleží a že policejní brutalita proti lidem jiné barvy pleti musí skončit," komentoval nejnovější vývoj v kauze právník pozůstalých Ben Crump. Rada města Minneapolis obří finanční vyrovnání schválila jednomyslně.

Související obsah

Pozůstalí po Georgi Floydovi podali žalobu měsíc poté, co černoch zemřel po zákroku policisty Chauvina. Rodina v žalobě mimo jiné uvedla, že město zanedbalo své povinnosti, když nedokázalo vycvičit strážce zákona ve správných postupech pro zneškodnění podezřelých. A že chybovalo, když drželo ve službě policisty, kteří byli problémoví. Na Chauvina totiž lidé podali desítky stížností ještě předtím, než při jeho zásahu zemřel Floyd.

Bývalý policista je obžalovaný z vraždy i zabití, pokud bude shledán vinným a odsouzen, hrozí mu trest až 65 let za mřížemi. Sám Chauvin trvá na tom, že je nevinný.

Připomeňte si proces s policistou v reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

Mladík se přiznal k vystřílení školy na Floridě, zavraždil 17 lidí

Nikolas Cruz se ve středu přiznal k masakru na střední škole v Parklandu na Floridě v roce 2018, při kterém zemřelo 14 studentů a 3 dospělí. Zda 23letý mladík dostane trest smrti, anebo doživotí, určí brzy soud. Podle soudkyně Elizabeth Scheererové jsou slyšení naplánována na celý listopad a prosinec, svědectví by mohlo začít v lednu.

Píše se na Deník.cz