Domácí

AstraZeneca sníží dodávky vakcín do EU. Není jasné, jak se to dotkne Česka

Farmaceutická společnost AstraZeneca řeší hned několik problémů. Některé státy očkování její látkou pozastavily a vyšetřují, jestli je bezpečná. Potíže má společnost i s doručováním vakcín. Dodávky do Evropské unie sníží o 73 procent.

Už dříve společnost oznámila, že v prvním čtvrtletí letošního roku dodá jen polovinu dávek, teď připustila, že to bude ještě méně.

"Špatná zpráva přišla z centrály společnosti AstraZeneca. Ta oznámila, že sníží dodávky do Evropy o 73 procent. Jak se to dotkne ČR, ještě nevíme. Intenzivně to ale řešíme. Pokusíme se rozhodnutí centrály změnit. Pracujeme i na navýšení a urychlení dodávek dalších vakcín," sdělili zástupci projektu Chytrá karanténa.

Společnost ale řeší i jiný problém. Dánsko a Norsko očkování vakcínou AstraZeneca pozastavily kvůli podezření, že může způsobovat život ohrožující krevní sraženiny.

Související obsah

"Je třeba řádně prošetřit možné nebezpečí spojené s očkováním. Proto si myslím, že je správné řešení pozastavit očkování AstrouZenecou," vysvětlila dánská premiérka Mette Frederiksenová.

Úmrtí po podání vakcíny řeší také Slovensko nebo Rakousko. V Rakousku nicméně experti podle kancléře Sebastiana Kurze vyloučili spojitost mezi úmrtím a podáním vakcíny.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

EMA prověřuje, jestli je možné použít vakcínu pro děti ve věku od 5 do 11 let

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) začala s hodnocením použití vakcíny Comirnaty proti covidu-19 společností Pfizer/BioNTech pro děti ve věku od 5 do 11 let. V současné době je registrovaná pro použití u lidí ve věku 12 a starších. Pokud nebude potřeba doplnit další informace, očekává se výsledek za několik měsíců, informoval Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). EMA přezkoumá údaje o vakcíně, včetně výsledků probíhajícího klinického hodnocení u dětí od 5 do 11 let. Pokud budou uspokojivé, agentura doporučí vakcinaci i u této věkové kategorie.

Píše se na Deník.cz