Domácí

Smrt pod lavinou: Hazard stál málem život i záchranáře! Věc řeší policie

Nedělnímu pádu laviny, kvůli kterému zemřela žena (†35), mělo předcházet nesmyslné hazardování ze strany několika skialpinistů. Jak se TV Nova podařilo zjistit, skupinka šesti lidí se vydala mimo značené trasy až na nebezpečný převis, který se utrhnul. Záchranáři tak museli zasahovat ve velmi nebezpečném terénu, což je málem stálo život. Případ prošetřuje policie.

Horská služba měla v neděli plné ruce práce. Na polské straně Krkonoš se uvolnily dvě laviny a nebylo jasné, jestli někoho nezasypaly. Do terénu proto okamžitě vyrazili všichni dostupní horští záchranáři – profesionální i dobrovolní.

Okolo poledne začaly probíhat pátrací akce v údolí Bialy Jar. Obavy, že pod masou sněhu zůstali dva lidé, se nakonec nepotvrdily. Horší zprávy přišly z oblasti Czarny Kocioł nedaleko Martinovy boudy o zhruba dvě hodiny později. Pod skupinou skialpinistů se utrhnul převis, jedna žena zůstala uvězněná pod sněhem.

Jak se TV Nova podařilo zjistit, skupina lidí se vydala do terénu mimo značené trasy. Namířili si to přitom do ledové kotliny – a to až na nebezpečný skalní převis, odkud se chtěli podívat dolů do žlabu. Jenže převis se utrhnul a tři ze šesti skialpinistů smetl.

Související obsah

Horská služba se ihned vydala na místo. Záchrannou akci ale komplikoval fakt, že šestice nadšenců s sebou neměla lavinový vyhledávač. Jeho absence znamenala problém zejména kvůli pátrání po ženě, kterou lavina zasypala.

Když navíc skialpinistku konečně vystopoval pes horské služby, utrhla se další masa sněhu, která se valila přímo na záchranáře. Uskočili na poslední chvíli. Ženu se podařilo osvobodit po necelé hodině.

Související obsah

Záchranáři zahájili resuscitaci a v kritickém stavu skialpinistku transportovali vrtulníkem do hradecké nemocnice. V noci na pondělí zemřela. "Přes veškerou péči se ji nepodařilo zachránit," sdělil TN.cz mluvčí Jakub Sochor.
Kromě ženy se zranili ještě dva muži. Podle horské služby ale jejich stav nebyl vážný. Skončili v liberecké nemocnici kvůli psychickým problémům.

Neštěstí v Krkonoších začala prošetřovat policie. "Zahájili jsme úkony trestního řízení zatím bez právní kvalifikace. Všichni čtyři skialpinisti pochází z Mělnicka. S největší pravděpodobností porušili vládní nařízení o omezení pohybu. Pokud se to potvrdí, přestupek po prošetření předáme správnímu orgánu k dořešení,“ sdělila policejní mluvčí Iva Kormošová.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz